statystyki

Struzik: Dzielenie Mazowsza? „Niedorzeczne” [WYWIAD]

autor: Tomasz Żółciak13.02.2020, 09:53; Aktualizacja: 13.02.2020, 09:53
- Cały dramat polega na tym, że ci, którzy proponują podział województwa, nie myślą o rozwoju regionu, tylko o zyskach politycznych - mówi Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.

- Cały dramat polega na tym, że ci, którzy proponują podział województwa, nie myślą o rozwoju regionu, tylko o zyskach politycznych - mówi Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.źródło: ShutterStock

- Cały dramat polega na tym, że ci, którzy proponują podział województwa, nie myślą o rozwoju regionu, tylko o zyskach politycznych - mówi Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.

C zy marszałek woj. mazowieckiego prowadzi równoległą politykę zagraniczną w stosunku do rządu?

Nigdy mi się to nie przytrafiło.

Pytam, bo spotkał się pan niedawno z przedstawicielami KE. Ponoć uzgodniliście, że zapowiadany przez PiS podział administracyjny Mazowsza nie ma sensu i że trzeba utrzymać jeden unijny program operacyjny dla regionu. PiS uważa, że wykracza pan poza swoje kompetencje.

Odkąd jesteśmy w UE, w województwach realizujemy regionalne programy operacyjne (RPO), wynegocjowane z Brukselą. Urzędnicy europejscy na bieżąco monitorują ten proces. Jednocześnie już rozmawia się o nowej perspektywie. Więc obecność przedstawicieli KE jest oczywista. Zaś zarzuty PiS absurdalne. Co do konkluzji, doszliśmy do wniosku, że w świetle dokonanego już podziału statystycznego Mazowsza nie ma sensu w obrębie jednego regionu tworzyć dwóch odrębnych RPO. Zgodziliśmy się, że w przyszłości będziemy realizować jeden regionalny program operacyjny.

Czyli KE jest również przeciwna podziałowi administracyjnemu Mazowsza?

Sądzę, że pomysły na podział województwa na poziomie Komisji byłyby przyjęte ze zdumieniem. Mamy rozpędzony program operacyjny na całości województwa, w decydującą fazę wchodzą negocjacje przyszłego budżetu, przygotowujemy już regionalny program operacyjny na lata 2021–2027. I teraz mamy się brać za podział administracyjny województwa? To czysty absurd.

Wiem, że wielu boli to, jak długo tu rządzę i być może stąd te pomysły podziałowe. Ale zapewniam, że Struzik w końcu przeminie. Myślmy o zrównoważonym rozwoju.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie