statystyki

Marszałek zarządza głosowanie, opozycja kręci nosem na wskazany termin

autor: Tomasz Żółciak06.02.2020, 08:50; Aktualizacja: 06.02.2020, 08:59
Elżbieta Witek

Elżbieta Witekźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Elżbieta Witek ogłosiła datę wyborów prezydenckich niemal w ostatnim momencie. Politycy opozycji mają jej za złe, że przeciągając oficjalny start kampanii, utrudnia życie rywalom Andrzeja Dudy.

Termin elekcji – 10 maja – nie jest zaskoczeniem. Ze względów konstytucyjnych do wyboru były trzy terminy – 3, 10 lub 17 maja, ale już wcześniej było wiadomo, że Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) rekomendowała właśnie ten środkowy. W tej sytuacji do ewentualnej drugiej tury dojdzie 24 maja.

Do podpisanego wczoraj postanowienia dołączony jest kalendarz wyborczy, wyznaczający kolejne istotne daty. I tak do 16 marca do PKW musi wpłynąć zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego poparte co najmniej tysiącem podpisów. Do 26 marca do północy będzie można zgłaszać kandydatów na prezydenta. Tu potrzeba już 100 tys. podpisów.

Opozycja krytykuje marszałek Sejmu, że tak długo zwlekała z ogłoszeniem daty. Zgodnie z kodeksem wyborczym elekcję trzeba zarządzić nie wcześniej niż na siedem miesięcy i nie później niż na sześć miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Elżbieta Witek miała czas na ogłoszenie decyzji między drugim tygodniem stycznia a 6 lutego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • czytelnik(2020-02-06 14:09) Zgłoś naruszenie 10

    co by nie zrobiła, będa krytykować, niestety

    Odpowiedz
  • Żadnego wstydu ... (2020-02-06 13:48) Zgłoś naruszenie 01

    A mnie się "podoba" wypowiedź wypowiedź b.wyżej wymienionego znafcy Konstytucji i znanego znafcy Prawa "PRZEZROCZYSTEGO" ... i "KRYSZTAŁOWEGO" postępującego zgodnie z zasadą ... "Pieniądze nie śmierdzą"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie