statystyki

Domaradzki: Czaszka, hazard i piłka nożna [OPINIA]

autor: Dr Spasimir Domaradzki30.01.2020, 08:00; Aktualizacja: 30.01.2020, 08:05
Po upadku komunizmu bułgarska piłka szybko znalazła się w rękach nowych bogaczy

Po upadku komunizmu bułgarska piłka szybko znalazła się w rękach nowych bogaczyźródło: ShutterStock

Lewski to jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Bułgarii. 26-krotny mistrz kraju oraz 26-krotny zdobywca Pucharu. Zdobywca trzech Superpucharów Bułgarii. Choć ostatnie mistrzostwo zdobył ponad dekadę temu, a ostatnio pozostaje w cieniu Łudogorca Razgrad, jest „drużyną narodu” z największą liczbą sympatyków.

Od ubiegłego roku właścicielem klubu jest znany biznesmen Wasił Bożkow znany jako „Czerepa” (Czaszka). Bożkow jest właścicielem Nowe Holding, która według raportu Centrum Badań nad Demokracją z 2007 r. posiadała ponad 350 firm działających w różnych dziedzinach gospodarki. Bożkow jest również właścicielem jednej z największych i najlepiej pielęgnowanych kolekcji antyków. O jego pozycji świadczy fakt, że część jego kolekcji była wystawiona w Brukseli z okazji przystąpienia Bułgarii do UE.

Warto przypomnieć, że w Bułgarii istnieje ustawodawstwo zakazujące nielegalnego poszukiwania skarbów. Nie przeszkodziło to biznesmenowi zgromadzić artefakty cenniejsze od skarbów należących do państwa. Głównym źródłem dochodów Bożkowa jest hazard. Poza siecią kasyn w Bułgarii, Albanii, Wielkiej Brytanii czy USA do Bożkowa należy agresywnie reklamowana w Bułgarii Nacionałna Łotarija. Już po roku działania prywatna loteria Bożkowa zdeklasowała państwowego totalizatora, który od tego czasu stale traci wpływy.

19 stycznia 2020 r. mieszkający na stałe we Francji Bożkow znienacka pojawił się na stadionie Lewskiego Sofia, a do mediów wyciekły wyrywki z naprędce zorganizowanego spotkania między nim a przedstawicielami klubu oraz frakcji kibiców. Głównym tematem spotkań była przyszłość klubu w kontekście zaproponowanej przez wicepremiera Waleriego Simeonowa, prezesa koalicyjnego Narodowego Frontu Zbawienia Bułgarii, nacjonalizacji gier hazardowych, która doprowadziłaby do zakończenia wsparcia finansowego dla klubu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie