statystyki

Mit naszej pięknej suwerenności [OPINIA]

autor: Marek Tejchman29.01.2020, 09:22; Aktualizacja: 29.01.2020, 09:22
Marek Tejchman

Marek Tejchmanźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Pełne patosu przemówienia polityków zapewniających, że będą bronić polskiej suwerenności, nie przystają do rzeczywistości.

Polska stała się częścią Unii Europejskiej i w kolejnych traktatach przekazywała jej część swojej suwerenności, bo to się nam, Polakom – obywatelom i firmom – opłaca. Podobnie jak inne średnie i mniejsze europejskie kraje weszliśmy w proces integracji i powołaliśmy wspólne instytucje, takie jak Komisja Europejska czy TSUE, żeby strzegły naszych interesów przed dyktatem największych krajów.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • no tak(2020-01-30 09:01) Zgłoś naruszenie 24

  Po pierwsze konstytucja - nie daje takiej możliwości żeby przekazać suwerenność. Suwerenem jest naród. Ale nie niemiecki z francuskim, tylko polski. Drugie hierarchia aktów prawnych. Zgodnie z konstytucją pierwsza jest konstytucja, drugie ratyfikowane umowy międzynarodowe potem ustawy. No ale regulacje wewnętrzne UE - nie są ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi. Ponadto w referendum ludzie wypowiedzieli się za Europą ojczyzn - czyli wspólnej strefie wolnego handlu i przemieszczania, a nie za państwem europejskim. Traktat Lisboński to akt bezprawia sprzeczny z Konstytucją, w zakresie w jakim próbuje odbierać suwerenność społeczeństwu. To jest elementarz prawa. To, że sobie jakieś "elyty" chcą zrobić euro-synekurę, to nie jest nasz problem, tylko ich.

  Odpowiedz
 • Mity i pólprawdy panie autorze(2020-01-29 12:48) Zgłoś naruszenie 13

  Człowieku co Ty bredzisz o przekazywaniu suwerenności UE , nie widzisz co się dzieje we Francji, Hiszpanii - SN wystąpił przeciw wyrokowi TSUE, Francja walczy z własnym narodem , każdy inny kraj chce wyszarpać jak najwięcej dla siebie. Koncerny hegemonów mają narodowość i żaden hegemon nie pozwoli sobie na ich osłabianie. Nord Stream 1 i 2 to nie fikcja, tylko polityczno-gosp. projekt Moskwy i Berlina, komu chcesz oddawać suwerenność ???

  Odpowiedz
 • Majster Klepka(2020-01-30 21:00) Zgłoś naruszenie 02

  Oddaliśmy suwerenność? Może tak (głupio) , jednak Niemcy, Francja, jakoś postawiły na swoje konstytucje i wydaja "groźne pomruki" gdy UE próbuje cokolwiek uszczknąć.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-01-30 21:55) Zgłoś naruszenie 05

  szanowne pismaki z gazety POprawnej, nie wątpię , że wychowani przez mamusie i tatusiów zaopatrujących się za komuny w sklepach dla służb, jedyną formą suwerenności jaką znacie jest pozostawanie pod obcym butem w zamian za odpowiednio wyższe wynagrodzenie i możliwość uważania się za wybranych, ale ...pobudka! to se ne wrati

  Odpowiedz
 • bee(2020-02-08 14:34) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety, kto płaci ten wymaga. Wyjątek stanowi postawa ludzi Watykanu i zniewolonych wiernych. Biorą co chcą i ile chcą. Z budżetu, od wiernych. Do woli i bezkarnie korzystają z ciał wiernych. Kiedyś mordowali i palili na stosie. Teraz mają ochronę w swych przestępczych, obłudnych wychowankach i g płacą do budżetu. Suweren zadłużony i okradany systematycznie od 1000. lat do dziś. Wierni zęby umyć i całować w dłonie przedstawicieli Jezusa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie