statystyki

Platforma szuka swojej drogi. Nie zapowiada się jednak na twardy reset

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak25.01.2020, 19:00
Platforma Obywatelska

Platforma Obywatelskaźródło: ShutterStock

Nic nie wskazuje, aby partię, której przeciwnicy zarzucają ideową nijakość, czekał twardy reset.

B yć może już w ten weekend dowiemy się, kto przejmie stery w partii po Grzegorzu Schetynie. Ale to, czy projekt „Platforma Obywatelska” ma jeszcze rację bytu, w rzeczywistości rozstrzygnie się dopiero w maju. Losy całej formacji są bowiem w rękach kandydującej na urząd prezydenta RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, a nie nowego lidera PO.

Pierwszą – i być może jedyną – turę wyborów wewnętrznych w Platformie zaplanowano na tę sobotę. Stawce przewodzi dwóch kandydatów: Borys Budka i Tomasz Siemoniak. Po drodze z wyścigu wycofali się Bartosz Arłukowicz i Joanna Mucha (oboje poparli Budkę). Na placu boju zostali jeszcze Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski.

Platforma liczy ok. 30 tys. działaczy, ale nie wiadomo, czy w wewnętrznych wyborach weźmie udział choćby połowa z nich – zwłaszcza że nie przewidziano głosowania drogą elektroniczną. W ostatnich tygodniach kierownictwo partii mobilizowało członków do opłacenia zaległych składek partyjnych, z kolei kandydaci objeżdżali kraj, odwiedzali struktury terenowe PO i uczestniczyli w debatach.

Deficyt charyzmy

Czy potencjalni zastępcy Schetyny zwiastują lepsze czasy dla Platformy? Eksperci mają wątpliwości. – Ja na dziś nie dostrzegam w tym zestawie charyzmatycznych postaci. Siemoniak zdaje się kandydatem gabinetowym, z kolei Budka, który ma największe szanse na zwycięstwo, jest raczej silny słabością swoich konkurentów, a nie siłą swojej charyzmy – uważa dr Sergiusz Trzeciak, ekspert ds. komunikacji strategicznej.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (3)

 • Bert(2020-01-25 22:49) Zgłoś naruszenie 20

  jedyna droga dla Partii Oszustów to przeprosić Polaków, rozwiązać się i udać do najbliższych prokuratur celem dobrowolnego poddania karze

  Odpowiedz
 • POkld(2020-01-25 19:56) Zgłoś naruszenie 20

  Platforma szuka swojej drogi. Nie zapowiada się jednak na twardy reset...... Jedyna droga to powrót do KLD (tzw partii eferałów) i poddanie się ocenie organów ścigania ....

  Odpowiedz
 • realista(2020-01-25 20:28) Zgłoś naruszenie 20

  PO nic nie musi. PO ma wytresowany twardy elektorat do przekroczenia progu i zapewnione miejsca w parlamencie. Duże miasta zagłosują nawet na krowę, gdyby jej na zadzie przykleić znaczek precz z PiS.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie