Kiedy ludzie chorują, gospodarka trafia na OIOM

autor: Jakub Kapiszewski22.01.2020, 08:40; Aktualizacja: 22.01.2020, 08:48

źródło: DGP

Przypadki infekcji nowym wirusem w Chinach wywołały obawy nie tylko przed kolejną epidemią, ale też konsekwencjami ekonomicznymi, które mogą być poważne.

Na dzisiaj w Światowej Organizacji Zdrowia zaplanowano spotkanie ekspertów, którzy mają orzec, czy zagrożenie nowym wirusem ogranicza się do Państwa Środka, czy stanowi już problem między narodowy. Jeśli wygra ta druga opcja, WHO z pewnością wyda serię zaleceń w związku z możliwością rozprzestrzenienia się infekcji do innych krajów.

Na razie oprócz Chin przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w Korei Południowej, Japonii, Tajlandii oraz na Filipinach. Infekcja dopadła ok. 300 osób; w wyniku komplikacji zmarło jak dotąd sześć. Podczas gdy eksperci zastanawiają się, jak powtrzymać rozprzestrzenianie się 2019-nCoV – jak oficjalnie nazywa się wirus – ekonomiści i władze na Dalekim Wschodzie zaczynają się zastanawiać, na ile zaszkodzi on gospodarce.

Za parę dni zaczną się bowiem obchody chińskiego nowego roku – dwu tygodniowych ferii, podczas których wielu mieszkańców Państwa Środka wraca w rodzinne strony. Tamtejsze ministerstwo transportu szacuje, że tylko w tym roku odbędą w tym czasie ok. 3 mld podróży i w samych lokalach gastronomicznych zostawią ponad 150 mld dol. Jeśli wystraszą się wirusa i zdecydują się zostać w domu, będzie to oznaczało ubytek dla gospodarki, która i tak w ub.r. rosła w najwolniejszym tempie od 29 lat.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie