statystyki

Wyborcze strategie i podchody. Sztabowcy zdradzają część swoich planów

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak16.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 16.01.2020, 08:45
Wybory

Wyboryźródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że rozgrywka prezydencka oficjalnie ruszy po obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Sztabowcy w rozmowach z DGP zdradzają część swoich planów.

Ostateczny termin na zarządzenie wyborów przez marszałka Sejmu mija 6 lutego. – W partii są politycy, którzy uważają, że im później zostanie ogłoszona kampania, tym lepiej – mówi nam polityk Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem naszych rozmówców z otoczenia Andrzeja Dudy byłoby niezręczne, gdyby kampania została ogłoszona przed obchodami rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Mogłyby się pojawić zarzuty, że program i spotkania z gośćmi z zagranicy zostały wpisane w wyborczy scenariusz.

Prezydent mobilizuje

Dla obecnego prezydenta kluczowa będzie mobilizacja i wyciągnięcie z domu własnych wyborców – oceniają jego współpracownicy. Największa obawa jego sztabu, który ma cichą nadzieję na wygraną w I turze, to sytuacja, w której część zwolenników prezydenta zaufa sondażom i nie pójdzie do urn. Taki scenariusz jest realny, bo choć większość sondaży nie pokazuje wygranej w I turze, to wszystkie uwidaczniają dużą przewagę Dudy nad resztą stawki. – Nie chcemy, żeby ktokolwiek został w domu, zwłaszcza w „naszych” województwach – mówi nasz rozmówca z pałacu.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie