statystyki

Wyborcze strategie i podchody. Sztabowcy zdradzają część swoich planów

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak16.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 16.01.2020, 08:45
Wybory

Wyboryźródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że rozgrywka prezydencka oficjalnie ruszy po obchodach rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Sztabowcy w rozmowach z DGP zdradzają część swoich planów.

Ostateczny termin na zarządzenie wyborów przez marszałka Sejmu mija 6 lutego. – W partii są politycy, którzy uważają, że im później zostanie ogłoszona kampania, tym lepiej – mówi nam polityk Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem naszych rozmówców z otoczenia Andrzeja Dudy byłoby niezręczne, gdyby kampania została ogłoszona przed obchodami rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Mogłyby się pojawić zarzuty, że program i spotkania z gośćmi z zagranicy zostały wpisane w wyborczy scenariusz.

Prezydent mobilizuje

Dla obecnego prezydenta kluczowa będzie mobilizacja i wyciągnięcie z domu własnych wyborców – oceniają jego współpracownicy. Największa obawa jego sztabu, który ma cichą nadzieję na wygraną w I turze, to sytuacja, w której część zwolenników prezydenta zaufa sondażom i nie pójdzie do urn. Taki scenariusz jest realny, bo choć większość sondaży nie pokazuje wygranej w I turze, to wszystkie uwidaczniają dużą przewagę Dudy nad resztą stawki. – Nie chcemy, żeby ktokolwiek został w domu, zwłaszcza w „naszych” województwach – mówi nasz rozmówca z pałacu.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie