statystyki

Warszawa na razie przeczekuje irański kocioł

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro08.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:48
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Wczoraj po południu zebrała się Rada Gabinetowa w sprawie Iranu.

Polskie władze obawiają się eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie, choć scenariusz dużego konfliktu militarnego oceniają jako mało prawdopodobny. – Możliwe są działania odwetowe, kolejne uderzenia i tlący się konflikt, ale nie spodziewamy się, aby wybuchł on z pełną siłą, choć oczywiście trudno to wykluczyć – mówi osoba z rządu. Podobnie wypowiada się były szef MSZ Witold Waszczykowski, dawny ambasador w Iranie.

– III wojny światowej z tego nie będzie. Iranu nie stać na otwarte porwanie się na Stany Zjednoczone. Za to będzie eskalacja incydentów między USA a Iranem. Iran będzie mieszał w Iraku, może aktywować Hezbollah, ma doświadczenie w podkładaniu bomb – podkreśla Waszczykowski. W tej ocenie sytuacji rząd jest zgodny z opozycją. – Nie czerpałbym otuchy z tego, że nie będzie pełnoskalowego konfliktu. Może nam grozić jeszcze większa destabilizacja całego regionu – mówi były szef MON Tomasz Siemoniak z PO.

Polsce bezpośrednio nie grożą skutki eskalacji konfliktu, jeśli nie liczyć kwestii kontyngentu na Bliskim Wschodzie, który w ramach misji NATO pełni funkcję szkoleniową w Iraku. Na razie jego działania zostały zawieszone. Choć Waszczykowski nie sądzi, by żołnierze z państw europejskich pod flagą NATO stali się celem odwetu. – Irańczycy chcą poróżnić Europę z USA. Uderzenie w żołnierzy NATO z Europy byłoby wbrew ich interesom – podkreśla.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • prekk29(2020-01-08 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Należy w czasie << przeczekiwania>> głeboko przemyśleć i zapoznać się z opieką dla polskiej migracji sybirskiej w Iranie 1942 r. . Około 120 tys.( ciapatych?) zawszonych Polaków ( w tym dzieci) obdarowano chlebem, skarpetami i namiotami......Tak było a jak będzie teraz .!?

    Odpowiedz
  • kolejny sukces (2020-01-08 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    No patrzcie jak się chce to można urządzić salę konferencyjną nawet w domku bez okien. .... Najważniejsze aby zachować poczucie bezkarności ......

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie