statystyki

Warszawa na razie przeczekuje irański kocioł

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro08.01.2020, 07:40; Aktualizacja: 08.01.2020, 07:48
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Wczoraj po południu zebrała się Rada Gabinetowa w sprawie Iranu.

Polskie władze obawiają się eskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie, choć scenariusz dużego konfliktu militarnego oceniają jako mało prawdopodobny. – Możliwe są działania odwetowe, kolejne uderzenia i tlący się konflikt, ale nie spodziewamy się, aby wybuchł on z pełną siłą, choć oczywiście trudno to wykluczyć – mówi osoba z rządu. Podobnie wypowiada się były szef MSZ Witold Waszczykowski, dawny ambasador w Iranie.

– III wojny światowej z tego nie będzie. Iranu nie stać na otwarte porwanie się na Stany Zjednoczone. Za to będzie eskalacja incydentów między USA a Iranem. Iran będzie mieszał w Iraku, może aktywować Hezbollah, ma doświadczenie w podkładaniu bomb – podkreśla Waszczykowski. W tej ocenie sytuacji rząd jest zgodny z opozycją. – Nie czerpałbym otuchy z tego, że nie będzie pełnoskalowego konfliktu. Może nam grozić jeszcze większa destabilizacja całego regionu – mówi były szef MON Tomasz Siemoniak z PO.

Polsce bezpośrednio nie grożą skutki eskalacji konfliktu, jeśli nie liczyć kwestii kontyngentu na Bliskim Wschodzie, który w ramach misji NATO pełni funkcję szkoleniową w Iraku. Na razie jego działania zostały zawieszone. Choć Waszczykowski nie sądzi, by żołnierze z państw europejskich pod flagą NATO stali się celem odwetu. – Irańczycy chcą poróżnić Europę z USA. Uderzenie w żołnierzy NATO z Europy byłoby wbrew ich interesom – podkreśla.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • prekk29(2020-01-08 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Należy w czasie << przeczekiwania>> głeboko przemyśleć i zapoznać się z opieką dla polskiej migracji sybirskiej w Iranie 1942 r. . Około 120 tys.( ciapatych?) zawszonych Polaków ( w tym dzieci) obdarowano chlebem, skarpetami i namiotami......Tak było a jak będzie teraz .!?

    Odpowiedz
  • kolejny sukces (2020-01-08 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    No patrzcie jak się chce to można urządzić salę konferencyjną nawet w domku bez okien. .... Najważniejsze aby zachować poczucie bezkarności ......

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie