statystyki

W Samoa panuje epidemia odry. Wprowadzono stan wyjątkowy i akcję masowych szczepień

autor: Michał Potocki05.12.2019, 07:28; Aktualizacja: 05.12.2019, 07:28
Do epidemii przyczynili się aktywiści, pod których presją po śmierci dwojga dzieci w 2018 r. rząd Samoa zawiesił program obowiązkowych szczepień.

Do epidemii przyczynili się aktywiści, pod których presją po śmierci dwojga dzieci w 2018 r. rząd Samoa zawiesił program obowiązkowych szczepień.źródło: ShutterStock

Do epidemii przyczynili się aktywiści, pod których presją po śmierci dwojga dzieci w 2018 r. rząd Samoa zawiesił program obowiązkowych szczepień.

Dzisiaj i jutro na Samoa nie będą działać urzędy i firmy prywatne. Od 20 listopada obowiązuje stan wyjątkowy; od tego dnia nie funkcjonują też szkoły. To efekt epidemii odry, która nawiedziła to zamieszkane przez 200 tys. ludzi państwo na Oceanie Spokojnym po tym, jak załamał się program obowiązkowych szczepień. Najnowsze dane mówią o 4052 zachorowaniach i 60 zgonach. Wśród ofiar śmiertelnych jest 52 dzieci w wieku poniżej czterech lat.

Władze w Apii prowadzą akcję masowych szczepień. Osoby niezaszczepione zostały poproszone o wywieszenie przed domami czerwonych flag, by ułatwić koordynację działań. Temu ma też służyć dwudniowe zamknięcie państwa. Plan zakłada zaszczepienie w czwartek i piątek jak największej liczby Samoańczyków. Aby tego dokonać, rząd zaordynował zamknięcie urzędów, zakaz ruchu samochodów (poza uprawnionymi) i wstrzymanie promów między dwiema głównymi wyspami.

„Podróże między Upolu i Savai’i są zabronione, o ile nie wiążą się z poszukiwaniem pomocy medycznej lub wyjazdem za granicę. Wszyscy obywatele muszą pozostać w miejscach zamieszkania i czekać na wizytę zmobilizowanych jednostek szczepionkowych” – czytamy w postanowieniu władz. – Szczepienia to jedyne antidotum. Zioła ani jonizacja wody nie pomagają w walce z odrą – przypomniał premier Tuilaepa Malielegaoi. Jeszcze w grudniu parlament zajmie się przepisami wprowadzającymi kary finansowe dla rodziców odmawiających szczepienia dzieci.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • To ja.(2019-12-06 14:01) Zgłoś naruszenie 33

    Szczepienia zostały wstrzymane bo dzieci po nich umierały.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • loko411(2019-12-06 12:11) Zgłoś naruszenie 22

    jeżeli wcześniej były robione szczepienia to niema szansy na epidemie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie