statystyki

Korzycki: Alternatywa dla Gdyni

autor: Radosław Korzycki25.11.2019, 08:02; Aktualizacja: 25.11.2019, 08:52
Radosław Korzycki

Radosław Korzyckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na tegoroczny festiwal Camerimage, pierwszy po przeprowadzce z Bydgoszczy do Torunia, dyrektor Marek Żydowicz ściągnął wielkie gwiazdy. Przyjechali Quentin Tarantino, Danny DeVito, Richard Gere i Edward Norton. Powrót po 20 latach do Torunia jest spektakularny i zrealizowany z przytupem.

Najważniejsze jest jednak coś innego: we wrześniu Żydowicz, wicepremier Piotr Gliński i prezydent Torunia Michał Zaleski podpisali umowę w sprawie utworzenia i prowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. W budżecie przewidziano 8 mln zł rocznie (po połowie z budżetu państwa i Torunia), z czego 6 mln zł będzie przeznaczone na organizację festiwalu.

Określono także ramowe kwoty na budowę nowej siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, która ma powstać na miejskim terenie Jordanek. Koszt Centrum to 60 0 m ln zł, z czego 40 0 m ln zł gwarantuje rząd, a resztę Toruń. Na marginesie warto wspomnieć, że to jedno z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Na głowę mieszkańca przypada 440 0 z ł. Teraz suma ta wzrośnie o kolejny 100 0 z ł. Po tegorocznej toruńskiej imprezie i planach inwestycyjnych można postawić tezę, że minister kultury Piotr Gliński chce tam stworzyć festiwal, który przyćmi Gdynię.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie