statystyki

Stacja z gumy i państwo przemytnik. Przemyt surowców z Donbasu

autor: Michał Potocki30.10.2019, 08:16; Aktualizacja: 30.10.2019, 08:40
Ukraina mapa

Każdego dnia na okupowanych terenach Ukrainy przebywa kilka tysięcy rosyjskich wagonów kolejowych. Część wywozi węgiel, który potem trafia także do Polski.źródło: ShutterStock

Każdego dnia na okupowanych terenach Ukrainy przebywa kilka tysięcy rosyjskich wagonów kolejowych. Część wywozi węgiel, który potem trafia także do Polski.

Stacja Uspienskaja w miejscowości Awiło-Uspienka leży kilkaset metrów od ukraińsko-rosyjskiej granicy. Jest ostatnim przystankiem kolejowym na szlaku łączącym rosyjski obwód rostowski z zajmowanym przez samozwańczą Doniecką Republikę Ludową (DRL) obszarem Ukrainy. Cztery tory – po dwa w każdą stronę – i niewielki dźwig. Tymczasem według danych rosyjskich kolei RŻD 20 lipca miało tam stać 5258 wagonów.

Śledztwo przeprowadził ukraiński „Inforpost”. Serwis powstał na bazie lokalnej internetowej gazety z Debalcewa. Kiedy miasto dostało się pod okupację, część jej współpracowników wyjechała na tereny kontrolowane przez Ukrainę. Inni, zachowując ścisłe zasady konspiracji i anonimowość, pomagają „Inforpostowi” z terenów okupowanych. O tym, jak niebezpieczne to zajęcie, świadczy los doniecczanina Stanisława Asiejewa, który za współpracę z ukraińskimi mediami dostał przed tygodniem od sądu DRL wyrok 15 lat więzienia.

Oczywiście 5258 wagonów pozostaje w Awiło-Uspience tylko na papierze. Gdyby ustawić je w jednym składzie, zajęłyby 65 km torów. W papierach przewozowych stacja widnieje jako miejsce załadunku, choć nawet na zdjęciach satelitarnych widać, że nie ma tam infrastruktury, która by na to pozwalała. Gdy według rosyjskiej bazy danych stoją przed granicą, w rzeczywistości ją przekraczają i bez kontroli ukraińskich celników wspomagają handel z samozwańczymi republikami ludowymi. Wagony należą do państwowych firm FGK i RŻD.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie