Marihuana tematem kampanii w USA

autor: Radosław Korzycki29.10.2019, 08:15; Aktualizacja: 29.10.2019, 08:16
Trump od dnia zaprzysiężenia prowadzi wojnę z legalizacją marihuany na poziomie federalnymed

Trump od dnia zaprzysiężenia prowadzi wojnę z legalizacją marihuany na poziomie federalnymedźródło: ShutterStock

Bernie Sanders ogłosił, że jako prezydent zalegalizuje dostęp do konopi.

Znany z lewicowych poglądów Bernie Sanders zapowiedział, że legalizacja nastąpi w ciągu stu dni po zaprzysiężeniu w drodze tzw. executive order, czyli nakazu wykonawczego. Żeby przepis stał się permanentny, Sanders musiałby przeforsować specjalną ustawę przez obie izby Kongresu. Ale demokratyczny kandydat chce też konkretnych regulacji rynku marihuany i proponuje, żeby zyski szły na pomoc osobom uzależnionym oraz inne cele społeczne wśród mniejszości etnicznych, których poziom życia jest poniżej amerykańskiej średniej.

Ameryka krok po kroku i tak legalizuje marihuanę. Rok temu Missouri i Utah przegłosowały jej legalizację na potrzeby medyczne (jako 31. i 32. stan), a Michigan odtąd będzie zezwalać na używanie przetworów z konopi w celach rekreacyjnych (jako 10. stan w Unii). Utah jest w większości zamieszkane przez członków Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, czyli mormonów. Ta wspólnota religijna surowo zakazuje spożywania jakichkolwiek używek, dlatego dalej zakazane będzie domowe uprawianie marihuany i obrót nasionami. W Missouri przed wpisaniem pytania o legalizację na kartę do głosowania osiągnięto w negocjacjach wartościowy kompromis. Wszystkie podatki pochodzące ze sprzedaży produktów pochodzących z konopi pójdą na opiekę zdrowotną amerykańskich weteranów.

– Liberalne stany Wschodniego i Zachodniego Wybrzeża już jakiś czas temu skończyły z prohibicją. Decyzja Michigan oznacza, że duch zmiany jest w całej Ameryce. Skoro starsi, konserwatywni wyborcy są za, to znaczy, że władze federalne będą musiały zareagować i zmienić przepisy na poziomie całego kraju – dowodziła Maria McFarland Sánchez-Moreno, szefowa organizacji Drug Policy Alliance.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie