statystyki

Nowe władze Socjaldemokratycznej Partii Niemiec rozstrzygną losy rządu

autor: Łukasz Grajewski16.10.2019, 07:28; Aktualizacja: 16.10.2019, 07:29
Niemcy, Berlin, mapa

Prawie pół miliona członków socjaldemokracji wybiera nowe władze. Część kandydatów chce wyjścia z koalicji, którą współtworzą z chadecją.źródło: ShutterStock

Prawie pół miliona członków socjaldemokracji wybiera nowe władze. Część kandydatów chce wyjścia z koalicji, którą współtworzą z chadecją.

Od poniedziałku każdy obywatel RFN posiadający czerwoną książeczkę partyjną Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) może wziąć udział w wewnętrznym plebiscycie. Głosowanie zadecyduje o obsadzie fotela szefa partii, a raczej dwóch foteli, bo do wyścigu o władzę stanęły damsko-męskie duety. W ten sposób SPD naśladuje Zielonych, których parytetowe władze – Annalena Baerbock i Robert Habeck – cieszą się w Niemczech coraz większą popularnością. Również sam proces wewnątrzpartyjnej kampanii i wyborów socjaldemokraci podpatrzyli u politycznej konkurencji. Przed rokiem w ten sposób Annegret Kramp-Karrenbauer przejęła z rąk Angeli Merkel przywództwo w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

SPD od dwóch lat przeżywa kryzys wewnętrzny. Poprzednia szefowa partii Andrea Nahles była nieustannie krytykowana przez lewicowe skrzydło partii za utworzenie koalicji z chadecką CDU. Choć socjaldemokraci zasiadają na czele wielu kluczowych resortów, np. pracy, rodziny, spraw zagranicznych i sprawiedliwości, to wyborcom nie podobają się rządy oparte na ciągłych kompromisach i tarciach między dwiema wizjami polityki. W najnowszej odsłonie sondażu DeutschlandTrend 67 proc. Niemców jest „mało” lub „w ogóle” zadowolonych z pracy rządu. SPD według sondaży cieszy się poparciem tylko 13 proc. wyborców.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie