statystyki

Nowe władze Socjaldemokratycznej Partii Niemiec rozstrzygną losy rządu

autor: Łukasz Grajewski16.10.2019, 07:28; Aktualizacja: 16.10.2019, 07:29
Niemcy, Berlin, mapa

Prawie pół miliona członków socjaldemokracji wybiera nowe władze. Część kandydatów chce wyjścia z koalicji, którą współtworzą z chadecją.źródło: ShutterStock

Prawie pół miliona członków socjaldemokracji wybiera nowe władze. Część kandydatów chce wyjścia z koalicji, którą współtworzą z chadecją.

Od poniedziałku każdy obywatel RFN posiadający czerwoną książeczkę partyjną Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) może wziąć udział w wewnętrznym plebiscycie. Głosowanie zadecyduje o obsadzie fotela szefa partii, a raczej dwóch foteli, bo do wyścigu o władzę stanęły damsko-męskie duety. W ten sposób SPD naśladuje Zielonych, których parytetowe władze – Annalena Baerbock i Robert Habeck – cieszą się w Niemczech coraz większą popularnością. Również sam proces wewnątrzpartyjnej kampanii i wyborów socjaldemokraci podpatrzyli u politycznej konkurencji. Przed rokiem w ten sposób Annegret Kramp-Karrenbauer przejęła z rąk Angeli Merkel przywództwo w Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

SPD od dwóch lat przeżywa kryzys wewnętrzny. Poprzednia szefowa partii Andrea Nahles była nieustannie krytykowana przez lewicowe skrzydło partii za utworzenie koalicji z chadecką CDU. Choć socjaldemokraci zasiadają na czele wielu kluczowych resortów, np. pracy, rodziny, spraw zagranicznych i sprawiedliwości, to wyborcom nie podobają się rządy oparte na ciągłych kompromisach i tarciach między dwiema wizjami polityki. W najnowszej odsłonie sondażu DeutschlandTrend 67 proc. Niemców jest „mało” lub „w ogóle” zadowolonych z pracy rządu. SPD według sondaży cieszy się poparciem tylko 13 proc. wyborców.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie