statystyki

Nowa Komisja Europejska może ruszyć spóźniona

autor: Magdalena Cedro14.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 14.10.2019, 08:13
Ursula von der Leyen i 26 komisarzy mieli się wprowadzić się do nowych gabinetów w Brukseli 1 listopada.

Ursula von der Leyen i 26 komisarzy mieli się wprowadzić się do nowych gabinetów w Brukseli 1 listopada.źródło: ShutterStock

Francja, Rumunia i Węgry mają problemy z kandydatami na komisarzy. To może opóźnić start drużyny von der Leyen

Ursula von der Leyen i 26 komisarzy mieli się wprowadzić się do nowych gabinetów w Brukseli 1 listopada. Coraz bardziej prawdopodobne jest jednak, że obecni lokatorzy zostaną w budynku w Berlaymont nieco dłużej, bo nowy skład nie będzie jeszcze gotowy. Powodem są problemy z kandydatami na komisarzy trzech stolic: Budapesztu, Bukaresztu i Paryża.

Francuską kandydatkę Sylvie Goulard odrzuciły w zeszłym tygodniu dwie komisje europarlamentarne rozpatrujące jej kandydaturę. To duży cios dla prezydenta Emmanuela Macrona, któremu udało się dla Goulard wynegocjować u von der Leyen tekę z szeroko zakrojonymi uprawnieniami, włącznie ze wspólnym rynkiem, rynkiem cyfrowym, obronnością i przemysłem. Goulard nie przekonała do siebie europosłów, po drugim wysłuchaniu na „nie” byli przedstawiciele wszystkich grup politycznych poza Odnowić Europę, do której należy ugrupowanie francuskiego prezydenta.

Macron dziwił się, że jego kandydatka została odrzucona, bo według niego złamało to wcześniejsze ustalenia między grupami politycznymi a samą von der Leyen. Francuska kandydatka okazała się jednak zbyt problematyczna. Europosłowie uznali jej wystąpienie za słabe. Goulard budziła też poważne etyczne wątpliwości z powodu prowadzonego przez francuską prokuraturę dochodzenia w sprawie zatrudniania asystentki na fikcyjnym stanowisku w europarlamencie. Goulard z tego powodu zrezygnowała ze stanowiska ministra obrony we francuskim rządzie w 2017 r. Deputowani pytali, dlaczego sprawa nie przeszkadza jej w ubieganiu się o wysoką posadę w Brukseli, skoro uznała to za problem w Paryżu.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie