statystyki

Wybory parlamentarne 2019: Komu pomoże wielka mobilizacja?

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak10.10.2019, 08:33; Aktualizacja: 10.10.2019, 08:44
Wybory parlamentarne 2019

Wybory parlamentarne 2019źródło: ShutterStock

Ponad ćwierć miliona osób złożyło wniosek online, aby mieć możliwość głosowania poza miejscem zameldowania. To sześć razy więcej niż w majowych wyborach europejskich.

Jak słyszymy w resorcie cyfryzacji (MC), najwięcej internetowych wniosków odnotowano w ostatnich kilku dniach. Polacy wypełnili kilkadziesiąt tysięcy elektronicznych formularzy. W sumie w ciągu ostatniego miesiąca złożyli ok. 220 tys. wniosków o dopisanie ich do spisu wyborców (co pozwoli na głosowanie w najbliższych wyborach) i prawie 45 tys. o dopisanie do rejestru wyborców (co pozwoli na stałe zmienić miejsce głosowania). Czas na złożenie wniosku online minął 8 października. Osobom, które nie zdążyły tego zrobić, a chcą głosować poza miejscem zameldowania, pozostaje już tylko osobiste pobranie z urzędu zaświadczenia o prawie do głosowania.

Nasi rozmówcy z MC przekonują, że tak wielu wniosków nie było przy wcześniejszych elekcjach. Przed majowymi eurowyborami Polacy złożyli ok. 45 tys. wniosków, sześciokrotnie mniej niż teraz.

Te ilości to wyzwanie organizacyjne dla władz samorządowych, gdyż wniosek musi zostać rozpatrzony przez urzędników, a zainteresowani – poinformowani o decyzji.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w poszczególnych miastach. W Warszawie (dane na 6 października) do spisu wyborców dopisało się prawie 10,2 tys. osób w formie papierowej i ponad 22,5 tys. elektronicznie. Do rejestru wyborców ponad 2 tys. papierowo i 5,2 tys. drogą elektroniczną. Łącznie to prawie 40 tys. osób, ale zdaniem ratusza wynik będzie większy, bo trwa rozpatrywanie kolejnych wniosków, które napłynęły w ostatnich dniach (w wyborach z 2015 r. było to prawie 42,8 tys. wniosków).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie