statystyki

Przełomu ciągle brak. MON wybiera drogi sprzęt, którego nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać

autor: Maciej Miłosz05.10.2019, 18:00
Mariusz Błaszczak MON

Mariusz Błaszczak MONźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Przez ostatnie cztery lata świat stał się zdecydowanie mniej przewidywalny. I nasi przeciwnicy, i sojusznicy wykonali dwa kroki do przodu. My również, ale zrobiliśmy też kilka kroków wstecz.

N i eco ponad rok po agresji Rosji na Ukrainę i nielegalnym zajęciu Krymu, kilka miesięcy po spektakularnym zwycięstwie Rosjan w Debalcewie na wschodzie Ukrainy, w Polsce zmienił się rząd. Gdy 16 listopada 2015 r. urząd ministra obrony obejmował Antoni Macierewicz, sytuacja w regionie była bardzo napięta. Zachód zdał sobie sprawę, że rosyjski niedźwiedź znów się obudził, a czasy pokojowej koegzystencji z Moskwą minęły. Coraz bardziej prawdopodobne wydawało się spełnienie wizji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 r., podczas najazdu Rosji na Gruzję, mówił do demonstrantów w Tbilisi: „Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”. Jednocześnie coraz bardziej złowieszczo zaczęły brzmieć słowa prezydenta Władimira Putina, który już kilka lat wcześniej stwierdził, że największą katastrofą geopolityczną XX wieku był rozpad ZSRR.

Od tej pory zmiany na świecie nie poszły w korzystnym dla nas kierunku.

– Przez ostatnie cztery lata świat stał się zdecydowanie bardziej rozdygotany, mniej przewidywalny. Sytuacja globalna w kontekście bezpieczeństwa i konkurencji amerykańsko-chińskiej oraz coraz bliższych relacji chińsko-rosyjskich negatywnie wpłynęła na nasze otoczenie bezpieczeństwa – tłumaczy Michał Baranowski, dyrektor think tanku German Marshall Fund w Polsce. – Niestety, obecnie jest znacznie więcej scenariuszy jej rozwoju niż jeszcze kilka lat temu. Na przykład spięcie Stanów Zjednoczonych i Chin w Azji Południowo-Wschodniej może sprawić, iż Rosja uzna, że ma większe szanse na poprawienie swojej sytuacji w Europie Wschodniej. Choć trzeba też zauważyć, że po agresji na Krym Sojusz Północnoatlantycki i USA w naszym regionie się wzmocniły – dodaje analityk.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • kondycja umysłowa(2019-10-06 11:30) Zgłoś naruszenie 20

    „Wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”. .... Trzeba byłoby być wyjątkowym kretynem aby dobrowolnie opuszczać "podbity" niegościnny kraj, pozwolić mu na przejęcie go jako swojej kolonii przez zamorskie mocarstwo i ponownie go zaatakować ale już jako bardziej niegościnną kolonię jankeską . Tylko świr mógł taką głupotę intelektualną wymyślić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie