statystyki

Czwarte wybory w ciągu ostatnich czterech lat. Hiszpanie ponownie ruszą do urn

autor: Magdalena Cedro19.09.2019, 07:56; Aktualizacja: 19.09.2019, 07:56
Co więcej, sam Sánchez odmówił wejścia w koalicję z Podemos, mówiąc, że byłoby to posunięcie nieopłacalne, a jej lider Pablo Iglesias oskarżył z kolei Sáncheza o to, że dąży do bycia premierem, nie oferując nic w zamian.

Co więcej, sam Sánchez odmówił wejścia w koalicję z Podemos, mówiąc, że byłoby to posunięcie nieopłacalne, a jej lider Pablo Iglesias oskarżył z kolei Sáncheza o to, że dąży do bycia premierem, nie oferując nic w zamian.źródło: ShutterStock

Od ostatniej elekcji w kwietniu minęło zaledwie trzy i pół miesiąca. Kolejna odbędzie się 10 listopada. To konsekwencja działań Pedra Sáncheza, premiera i lidera socjalistów, któremu od kwietnia nie udało się porozumieć z żadnym z hiszpańskich ugrupowań, by zabezpieczyć większości w parlamencie.

Sánchez podbił hiszpańską i europejską scenę polityczną w zawrotnym tempie, stając się nadzieją osłabionej lewicy. W zeszłym roku 47-letniemu politykowi w spektakularnie przeprowadzonej operacji udało się odebrać władzę Mariano Rajoyowi i jego Partii Ludowej. Osłabiony skandalami korupcyjnymi we własnym ugrupowaniu Rajoy musiał ustąpić w wyniku pierwszego skutecznego wotum nieufności we współczesnej historii Hiszpanii. Zainicjował je właśnie Sánchez, który wkrótce zastąpił Rajoya na stanowisku premiera.

Potem w przedterminowych wyborach w kwietniu tego roku Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) Sáncheza odniosła pierwsze zwycięstwo od 2008 r. Potwierdzeniem rosnącego znaczenia socjalistów i ich przywódcy były majowe wybory do europarlamentu, w których PSOE zwyciężyła w prawie wszystkich prowincjach w kraju (z wyjątkiem jednej), stając się najsilniejszą hiszpańską partią w europarlamencie. Sam Sánchez jest dzisiaj liczącym się przywódcą wśród europejskich liderów.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie