statystyki

Wojskowa pomoc dla Ukrainy jest w interesie USA [ROZMOWA z Ołeksandrem Danylukiem]

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz02.09.2019, 07:52; Aktualizacja: 02.09.2019, 07:54
Ołeksandr Danyluk, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, bliski współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

fot. mat. prasowe

Ołeksandr Danyluk, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, bliski współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego fot. mat. prasoweźródło: DGP

Ołeksandr Danyluk mówi DGP o rozmowach w Polsce na temat LNG i pretensjach USA co do sprzedaży Motor Siczy.

Jakie były oczekiwania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wobec wizyty w Polsce? Po problemach, które narosły w ostatnich latach, można mówić o nowym otwarciu?

To było drugie spotkanie naszych prezydentów. Pierwsze miało miejsce na początku czerwca w Brukseli. Pewne kwestie zostały już wówczas omówione. Po naszej stronie jest zrozumienie wspólnych interesów strategicznych. Mamy wiele wspólnych wyzwań. Wiele nas łączy. Prezydent Zełenski ma konstruktywne podejście do bliższej współpracy.

Jaki jest stosunek prezydenta do kwestii historycznych? Czy jest gotowy do ustępstw w tematyce wołyńskiej? Dla strony polskiej to kwestia kluczowa.

Powtórzę: prezydent Zełenski ma pozytywną agendę. Liczymy na odpowiednie stanowisko polskiej strony. Było między nami dużo sztucznych barier, stworzonych przez obie strony. Trzeba je przezwyciężyć.

Kto w otoczeniu prezydenta Zełenskiego zajmuje się sprawami stosunków z Polską?

Nie powiedziałbym, że w biurze prezydenta jest osoba odpowiedzialna konkretnie za tematykę polską. Jest oczywiście doradca ds. zagranicznych. Do niedawna był nim Wadym Prystajko, który w czwartek został ministrem spraw zagranicznych. Jego obowiązki przejmie nowa osoba. Ja zajmuję się zagadnieniami strategicznymi i bezpieczeństwa narodowego. I tutaj jest wiele tematów, o których z Polską rozmawiamy.

W czasie naszych spotkań ze współpracownikami Zełenskiego w okresie kampanii padały zapowiedzi nowych inicjatyw w obszarze wojskowości w stosunkach z Polską. O jakie inicjatywy chodzi?

Ze swoim odpowiednikiem Pawłem Solochem omawiałem zagadnienia bezpieczeństwa w regionie. Aby układać nasze sprawy, warto dobrze rozumieć, co się dzieje w regionie. Porozumieliśmy się co do odbudowy dialogu strategicznego między Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego Polski. Poruszaliśmy temat wpływu Rosji na rynek energetyczny w Europie. Dla Rosji energetyka to nie tylko pieniądze, ale też narzędzie wpływu. Razem z Polską możemy rozwiązać problem dywersyfikacji dostaw gazu na Ukrainę, np. za pomocą amerykańskiego albo katarskiego LNG.

Brakuje infrastruktury, np. interkonektora łączącego Polskę i Ukrainę.

Oczywiście. Polska jest zainteresowana takimi projektami i my również. W kwestii wojskowej omawialiśmy współpracę w ramach brygady ukraińsko-litewsko-polskiej. Nasi wojskowi mają bezpośrednie, nieczerpane z książek doświadczenie wojny z Rosją i z ich „proxies” na Donbasie. Wydaje mi się, że nasi partnerzy są nim zainteresowani. Korzyści są wzajemne.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie