statystyki

Wschód głosuje przeciwko polityce kanclerz Merkel

autor: Łukasz Grajewski29.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 29.08.2019, 08:04
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: CLEMENS BILAN

Alternatywa dla Niemiec walczy o wygraną w wyborach landowych na wschodzie RFN. Jednak pozostałe ugrupowania stanowczo odrzucają scenariusz wejścia w koalicję z tą populistyczną partią.

W niedzielę do urn udadzą się mieszkańcy Brandenburgii i Saksonii. Obydwa landy związkowe nie mają w skali kraju strategicznego znaczenia. Saksonia ma 4 mln mieszkańców i w 2017 r. dołożyła 3,7 proc. do niemieckiego PKB. Brandenburgia to tylko 2,4 mln mieszkańców i wkład 2,1 proc. Dla porównania położona na zachodzie Nadrenia Północna-Westfalia ma ponad 17,5 mln mieszkańców, a land samodzielnie wytwarza 21 proc. PKB. Mimo to wybory do regionalnych parlamentów na wschodzie elektryzują całą republikę federalną.

W majowych wyborach do europarlamentu w obydwu landach triumfowała antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD). Scenariusz ponownej wygranej politycznego pariasa spędza sen z oczu członków tradycyjnych partii. Od niemal 30 lat w Saksonii nieprzerwanie zwycięża i rządzi Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU), a w Brandenburgii – Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD). Obie formacje współtworzą koalicyjny rząd federalny w Berlinie, na którego czele stoi Angela Merkel. Tymczasem centralnym elementem tożsamości AfD jest całkowite zanegowanie polityki migracyjnej kanclerz.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie