statystyki

Wiosna czy jesień? Lewica mówi o programie i przyszłości

autor: Tomasz Żółciak, Jan Rojewski26.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:08
Prezentacja liderów list Lewicy do wyborów parlamentarnych

Prezentacja liderów list Lewicy do wyborów parlamentarnychźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Choć do wyborów idzie jako konglomerat trzech ugrupowań, to niewykluczone, że po wejściu do parlamentu przeistoczy się w jedną partię.

Nowa polityka mieszkaniowa i edukacyjna, prawa pracownicze, liberalizacja przepisów aborcyjnych, wzmacnianie świeckiego państwa – to trzon propozycji zjednoczonej lewicy. Zostały one przedstawione na weekendowej konwencji.

Hasła te przekładają się m.in. na propozycję powołania publicznego dewelopera, który w ciągu 10 lat wybudowałby milion mieszkań. Zapowiedziano też ustawę reprywatyzacyjną. – O sprawach Polski będzie decydować polski rząd, a nie ambasada USA – przekonywał Adrian Zandberg z partii Razem. W kwestii edukacji zapowiedziano wprowadzenie w szkołach zajęć antydyskryminacyjnych, z edukacji seksualnej i cyberbezpieczeństwa. Pojawiła się też propozycja podniesienia płacy minimalnej do 2,7 tys. zł w 2020 r. i likwidacji umów śmieciowych w sferze publicznej. Nie zabrakło też postulatów o charakterze światopoglądowym – m.in. liberalizacji przepisów aborcyjnych czy większego rozdziału Kościoła od państwa (w tym likwidacji Funduszu Kościelnego).

Swoistego „błogosławieństwa” zjednoczonej lewicy udzielił były prezydent Aleksander Kwaśniewski. To wzmacnia spekulacje, że po wyborach może dojść do stworzenia zupełnie nowego ugrupowania, powstałego wskutek wchłonięcia przez SLD mniejszych graczy – Razem i Wiosny. Niewykluczone, że partia powstałaby pod zupełnie nową marką, niezwiązaną z SLD.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • czytelnik(2019-08-26 10:45) Zgłoś naruszenie 14

  straszne, że jeszcze w Polsce tylu ludzi chce powrotu leaków, ale z drugiej strony to nic dziwnego, skoro sądy przywracają sebekom emerytury za bicie i torturowanie Polaków

  Odpowiedz
 • obserwator(2019-08-27 11:04) Zgłoś naruszenie 00

  ciekawe jaki, co oni oprucz lewactwa mogą zaoferowąć Polakom

  Odpowiedz
 • c zytelnik2(2019-08-26 12:16) Zgłoś naruszenie 01

  pewnie masz 15 lat i zero pojęcia o zeszłych czasach

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie