Histeria cnót, czyli co się stało w Białymstoku

autor: Karolina Lewestam26.07.2019, 19:00; Aktualizacja: 26.07.2019, 20:52
Marsz w Białymstoku

Marsz w Białymstokuźródło: PAP
autor zdjęcia: Artur Reszko

Jeśli ktoś bardzo chce się pozbyć nadziei na to, że gatunek ludzki ma jeszcze przed sobą świetlaną przyszłość, może sobie pooglądać filmy z marszu LGBT+ w Białymstoku. Nic bowiem nie napełnia człowieka takim poczuciem beznadziei, jak oglądanie tłumu zapamiętale skandującego „Wypierdalać” w stronę spokojnie maszerujących ludzi – zwłaszcza, jeśli ten tłum używa agresywnej symboliki patriotyzmu, zawłaszczając tę obiecującą przecież cnotę dla swoich pełnych nienawiści celów.

Nie ma tu miejsca na moralny symetryzm. Faceci w czerni, którzy ewidentnie pałali rządzą krwi, są w tej opowieści po ciemnej stronie mocy. Taka agresja jest niedopuszczalna – niezależnie od tego, jak bardzo przeszkadza im taki marsz, jak bardzo wzdraga ich widok osób nieheteroseksualnych, jak mocno są przekonani, że geje i lesbijki wspólnie doprowadzą nasz przeżywający kryzys tożsamości kraj na skraj obyczajowej przepaści. Można oczywiście próbować ten symetryzm wprowadzać, np. pokazując demonstracje anty-PiS-u, na których ktoś krzyczy „Precz z Kaczorem” czy „Andrzej Duda, rozchyl uda”, bądź marsze z prowokacyjną tekturową waginą na drągu. Ale po pierwsze konflikt PiS – reszta świata jest tutaj w gruncie rzeczy drugorzędny w stosunku do czystej ludzkiej agresji, jakiej byliśmy świadkami, a po drugie koń jaki jest, każdy widzi. A mam na myśli to, że jeden tłum był realnie niebezpieczny, a drugi nie – i kropka.

Zrozumieć nie znaczy rozgrzeszyć. Ale zrozumieć zawsze warto, chociaż wcale nie po to, żeby się pochylać nad ciężkim losem agresorów. Niektórzy uważają, że przez sam fakt zrozumienia przyczynowo-skutkowych ciągów, które doprowadziły do jakiegoś wydarzenia, udzielają łaski rozgrzeszeń – „kibice są wykluczeni, stąd ich nerwy i dlatego nie wolno ich winić za to, że biją”. Otóż można rozumieć, że są wykluczeni, ale i tak ich potępiać za bicie, a nawet, o zgrozo, wsadzać do więzień. W końcu wszyscy jesteśmy tylko zbiorami atomów w deterministycznym świecie, a więc wszystko, co robimy, ma jakieś znajdujące się poza nami przyczyny, a jednak nie możemy odpuścić mówienia o winie i odpowiedzialności, bo byśmy pewnie oszaleli.

Warto jednak wiedzieć, jakie są przyczyny takich wydarzeń. Kiedy więc patrzyłam na tych wykrzykujących wulgaryzmy ludzi, bardzo chciałam zrozumieć, co sprawiło, że znaleźli się w sytuacji, w której sensownym działaniem, działaniem koniecznym i palącym wydaje się wygrażanie i opluwanie ludzi o innej orientacji seksualnej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (11)

 • Białystok (2019-07-26 20:42) Zgłoś naruszenie 2225

  Nic się nie stało redaktorku ,Białystok jest normalnym miastem .Nie tolerujemy zboczeń ,wynaturzeń sex il itp. i tyle . Warszawska niech się od nas odwali .Białostoczanie są religijnym społeczeństwem i tolerancyjnym.Jest religia katolicka ,prawosławna ,judaizm i islam ,Wszyscy żyją w zgodzie .Nie tolerujemy wynaturzeń i zboczeńców i tyle .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pytam(2019-07-27 08:27) Zgłoś naruszenie 1717

  Czy to "normalne" że chłop wpycha drugiemu męzczyźnie k u t a s a do kiszki stocowej i miesza mu w g ó w nie?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Ja(2019-07-26 21:45) Zgłoś naruszenie 1413

  Żałosne wypociny kogoś zdalnie sterowanego. Redaktorzyno nie ośmieszaj się!!!

  Odpowiedz
 • pozdrowienia od Kostuchy(2019-07-26 20:05) Zgłoś naruszenie 1122

  I znowu milczy się o roli agentów Watykanu w takich reakcjach tłumu.30 lat wychowania dzieci przez czarną mafii płci obojga i już mamy święty zamordyzm, mylenie edukacji z indoktrynacją. Nasz-czuwania warstw społecznych w kraju aby nie było widać zboczeń, oszustw i pazerności urzędników z Watykanu. A głupi naród z politykierami daje się napuszczać. Gdy Polski nie było, Watykan i jego kurie, diecezje, parafie, były. Ordo Iuris finansowane jest przez KrK i znowu słychać tylko tumult politykierów i rzekome bronienie narodu. Obłuda, podłość, pazerność, cwaniactwo, nagradzanie bandytów i ogłupianie dzieci, dorosłych. Kłamstwo podniesione do prawdy. Oto Polska dojnej zmiany i czarnej mafii.

  Odpowiedz
 • trzeba pomyśleć(2019-07-29 17:44) Zgłoś naruszenie 54

  No nic nie zmieni rzeczy nienaturalnej w naturalną, choćby wmawiał to innym ze sto lat. Nie da się. Zatem o co chodzi?

  Odpowiedz
 • Andy(2019-07-31 13:29) Zgłoś naruszenie 24

  Ale w kakałko z fajną laską to spoko. Kolesie z siłki z boku to jestem macho.

  Odpowiedz
 • nikt ważny(2019-08-02 02:09) Zgłoś naruszenie 12

  Ludzie kochający inaczej są ofiarą ideologii LGBT .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie