statystyki

Problemów do rozwiązania, z którymi musi zmierzyć się Johnson, starczyłoby dla kilku rządów

autor: Jakub Kapiszewski25.07.2019, 07:20; Aktualizacja: 25.07.2019, 07:29
Boris Johnson

Boris Johnsonźródło: ShutterStock

Nowy premier od momentu złożenia rezygnacji ze stanowiska szefa dyplomacji w czerwcu ub.r. przekonywał, że Londyn jest w stanie wymusić na partnerach z kontynentu bardziej korzystne zapisy w porozumieniu wyjściowym – umowie, która wejdzie w życiu w dniu brexitu po to, żeby możliwy był np. wjazd europejskich ciężarówek na drogi Wielkiej Brytanii i na odwrót.

Johnson był optymistą, szczególnie jeśli idzie o backstop, czyli mechanizm prawny zapobiegający powrotowi kontroli celnych na granicy z Irlandią.

Rzeczywistość lada moment przetestuje ten optymizm. Za miesiąc liderzy największych gospodarek na świecie spotykają się we francuskim resorcie Biarritz na wybrzeżu atlantyckim. To będzie pierwsza okazja, żeby spotkać się zarówno z Angelą Merkel, jak i Emmanuelem Macronem i Donaldem Tuskiem (oczywiście o ile do spotkań z tymi politykami nie dojdzie wcześniej; w takim wypadku Biarritz będzie doskonałą okazją, żeby doszlifować szczegóły).


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie