statystyki

Wojna dyplomatyczna na linii Serbia - Kosowo: Francja wkracza do gry o Bałkany

autor: Natalia Żaba17.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.07.2019, 08:33
Belgrad, Serbia

Belgrad, Serbiaźródło: ShutterStock

Paryż z Berlinem przejmują od Brukseli rolę rozgrywającego w regionie. Macron przybył do Belgradu w momencie zastoju rozmów między Serbią a Kosowem.

Pierwsza od 18 lat wizyta francuskiego prezydenta w Serbii, która zakończyła się wczoraj, przypadła na szczególny okres – trzy miesiące po spotkaniu, w trakcie którego kanclerz Angela Merkel ostro sprzeciwiła się podziałowi Kosowa. Według wielu bałkańskich dyplomatów i analityków taką ideę próbują forsować prezydenci Kosowa Hashim Thaçi i Serbii Aleksandar Vučić. Niemcy widzą w niej źródło kolejnego konfliktu.

Ze względu na to, że Serbia i Kosowo przestały ze sobą rozmawiać w formacie, który narzuciła im w 2013 r. Unia Europejska, to Niemcy i Francja przejęły na siebie ciężar przywrócenia stron do rozmów. Takie spotkanie miało się odbyć w Paryżu na początku miesiąca, w okolicach szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu 5 lipca, ale tuż przed zjazdem w Polsce pomysł zarzucono, gdyż zakulisowe rozmowy nie przyniosły oczekiwanych efektów. Kosowo i Serbia od prawie roku prowadzą brutalną wojnę dyplomatyczną. Jej apogeum miało miejsce w listopadzie 2018 r., po tym jak Belgrad zablokował członkostwo Kosowa w Interpolu, a Prisztina nałożyła 100-proc. cła na produkty importowane z Serbii, co dla jej gospodarki jest wielkim ciosem.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie