Mittal wygasza piec, hutnicy szykują protest

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.07.2019, 08:23; Aktualizacja: 16.07.2019, 08:23
Nie ma porozumienia ze związkowcami polskiego oddziału największego producenta stali.

Nie ma porozumienia ze związkowcami polskiego oddziału największego producenta stali.źródło: ShutterStock

Nie ma porozumienia ze związkowcami polskiego oddziału największego producenta stali.

Z powodu wysokich cen prądu i praw do emisji dwutlenku węgla oraz światowego spowolnienia na rynku stali ArcelorMittal Poland podjął w maju decyzję o wygaszeniu wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie. Koncern zapewnia, że to działania tymczasowe, ale związkowcy obawiają się, że to faktycznie zamknięcie części firmy. O swoje stanowiska boi się ponad tysiąc osób. Protest, planowany na 24 lipca, może być odwołany, jeśli Mittal wycofa się ze swoich decyzji – zdecydowali hutnicy. – Jeśli ten protest nie pomoże, będziemy podejmować kolejne działania – mówi DGP Władysław Kielian z Solidarności krakowskiego oddziału firmy. – Rozumiemy sytuację gospodarczą, ale ograniczenie produkcji o 1,5 mln ton w skali roku można rozłożyć na trzy wielkie piece bez wyłączania krakowskiego. W oddziale pracuje 800 osób, ale wraz z zakładem energetycznym czy utrzymaniem ruchu problem dotyczy 1200 ludzi. Tylko część z nich pójdzie na postojowe czy do innych oddziałów. Wielu już szuka pracy – tłumaczy.

Wcześniej Mittal zdecydował, że wielki piec w Dąbrowie Górniczej nie przejdzie generalnego remontu, a tylko doraźny – właśnie ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. – Informując o naszych planach na początku maja, zaznaczaliśmy, że przemysł stalowy boryka się z trudnościami o charakterze globalnym, regionalnym i lokalnym. Mamy do czynienia ze spowolnieniem światowym, które odbija się na sektorze stalowym w Europie – mówi Marzena Rogozik z działu komunikacji ArcelorMittal Poland.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie