statystyki

Francja nie będzie refundować homeopatii

autor: Klara Klinger11.07.2019, 07:00; Aktualizacja: 11.07.2019, 07:37
Dyskusja na temat homeopatii trwa w całej Europie

Dyskusja na temat homeopatii trwa w całej Europie

Brak dowodów naukowych na skuteczność cukrowych kuleczek.

Całkowite odejście od refundacji ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Zmiana będzie następować stopniowo: w 2020 r. finansowanie spadnie z obecnych 30 proc. do 15 proc. Rok później ulga w ogóle zostanie zlikwidowana. I choć dopłaty nie są wysokie, to w sumie państwo wydaje ok. 130 mln euro rocznie na ten cel, co stanowi ok. 0,6 proc. budżetu na wszystkie leki.

Decyzja jest o tyle przełomowa, że Francja uderzyła we własny przemysł: działająca w Lyonie firma Boiron jest światowym liderem branży homeopatycznej. A werdykt był wydany pomimo ogromnej presji społecznej. Francuzi są przyzwyczajeni do tego rodzaju terapii: pod petycją, której autorzy apelowali o utrzymanie refundacji, podpisało się ok. 1,2 mln osób. Do walki stanęły także firmy. Mają o co walczyć – w sumie rynek homeopatyczny w Europie wynosi 1 mld euro. Jak podaje portal Aleteia, Christian Boiron, dyrektor generalny światowego lidera homeopatii Laboratoires Boiron, stwierdził, że istnieje „Ku Klux Klan wymierzony w homeopatię”. Pojawiały się też głosy o groźbie zwolnień m.in. w działającej w Lyonie fabryce Boiron.

Pomimo to minister zdrowia Agnès Buzyn uznała, że z powodu braku dostatecznych dowodów naukowych na skuteczność takiej terapii państwo nie będzie dotować tego rodzaju „leczenia”. Jak podkreślała, decyzję wsparł również francuski prezydent Emmanuel Macron.

Minister zdrowia rok temu zwróciła się do agencji odpowiedzialnej za ocenę technologii medycznych oraz bezpieczeństwa (HAS) o opinię na temat zasadności refundacji homeopatii. Zrobiła to po tym, jak ponad 100 pracowników służby zdrowia zaapelowało w „Le Figaro” do francuskich władz, aby zaprzestały popierania medycyny alternatywnej, do której zalicza się ich zdaniem homeopatia. Naukowcy bez ogródek pisali, że to pożywka dla szarlatanów obiecujących cudowne uzdrowienie.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie