statystyki

Fort Trump: To oni prowadzili rozmowy z Polską

autor: Radosław Korzycki12.06.2019, 08:23; Aktualizacja: 12.06.2019, 08:23
W pertraktacje dotyczące politycznych i militarnych warunków zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce angażowali się urzędnicy oraz zainteresowane zacieśnianiem współpracy ośrodki analityczne.

W pertraktacje dotyczące politycznych i militarnych warunków zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce angażowali się urzędnicy oraz zainteresowane zacieśnianiem współpracy ośrodki analityczne.źródło: ShutterStock

W pertraktacje dotyczące politycznych i militarnych warunków zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce angażowali się urzędnicy oraz zainteresowane zacieśnianiem współpracy ośrodki analityczne.

Główną twarzą negocjacji z polskimi władzami jest wiceszef Pentagonu John Rood, odpowiedzialny w resorc ie za sprawy polityk sektorowych. To on odwiedzał Polskę i zapewniał, że rozmowy idą w dobrym kierunku, chociaż wstrzymywał się zawsze od używania formuły „Fort Trump”. Podczas prezydentury George’a W. Busha też pracował w Departamencie Obrony jako zastępca ministra ds. bezpieczeństwa międzynarodowego oraz kontroli zbrojeń i uzbrojenia. Do rządu Donalda Trumpa trafił, jak wielu ludzi w tej ekipie, ze względu na karierę w biznesie. Był wiceprezesem Lockheeda Martina odpowiedzialnym za interesy zagraniczne; podobną funkcję pełnił też w Raytheonie. Obecnie nadzoruje w Pentagonie implementację Narodowej Strategii Obrony.

Od strony dyplomatycznej polskimi sprawami do połowy lutego zajmował się A. Wess Mitchell w randze wiceministra spraw zagranicznych.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie