Jak powiatowa Polska zdecydowała o wyniku wyborów

autor: Rafał Hirsch06.06.2019, 01:32; Aktualizacja: 06.06.2019, 08:30
ezę o kluczowej roli wykształcenia potwierdza to, że uczelnie znajdują się zwykle w największych miastach, a osoby z małych powiatów, które wyjechały tam studiować, najczęściej po studiach już do swoich rodzinnych miejscowości nie wracają. Stąd w powiatach złożonych z małych miejscowości przeważają osoby gorzej wykształcone, przez co utrzymuje się tam wyższe bezrobocie.

ezę o kluczowej roli wykształcenia potwierdza to, że uczelnie znajdują się zwykle w największych miastach, a osoby z małych powiatów, które wyjechały tam studiować, najczęściej po studiach już do swoich rodzinnych miejscowości nie wracają. Stąd w powiatach złożonych z małych miejscowości przeważają osoby gorzej wykształcone, przez co utrzymuje się tam wyższe bezrobocie.źródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Im wyższe bezrobocie, tym lepszy wynik PiS. Ale to niekoniecznie musi być przyczyna i skutek.

W powiatach z najniższą stopą bezrobocia wyniki wyborów do europarlamentu są inne niż w całym kraju. Poparcie w powiatach z najwyższym bezrobociem odzwierciedla zaś wynik ogólnopolski tylko w kwestii kolejności ugrupowań. Różnica między PiS a KE wynosi jednak ponad 30 pkt proc. Analiza szczegółów dowodzi, że ten obraz nie jest tak prosty, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

Mamy 11 powiatów, w których stopa bezrobocia wynosi co najmniej 16,2 proc. (na 10. miejscu są dwa ex aequo z tą samą stopą bezrobocia). To: Szydłowiec, Przysucha, Maków Mazowiecki, powiat radomski bez miasta Radom – w województwie mazowieckim; Braniewo, Kętrzyn i Bartoszyce – w warmińsko-mazurskim; Białogard i Łobez – w zachodniopomorskim; oraz Radziejów w kujawsko-pomorskim i Nisko w podkarpackim.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Realista(2019-06-16 15:23) Zgłoś naruszenie 10

    Sam do grona wyborców PiS nie należę, natomiast uderzanie w takie tony, że tę partię popiera głównie niewykształcony ciemnogród z prowincji, wydaje mi się absurdalne w czasach, kiedy wartość wykształcenia formalnego niemal całkowicie się zdewaluowała. O czym niby świadczyć ma fakt, że wyzwolone dziewczyny z małych miast, które wyjechały do większych ośrodków, by studiować tam psychologię albo filologię polską, popierają Wiosnę Biedronia albo Nowoczesną? Z całą pewnością nie o tym, że trzeba być tytanem intelektu, by pojąć pewne hasła programowe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie