Jak powiatowa Polska zdecydowała o wyniku wyborów

autor: Rafał Hirsch06.06.2019, 01:32; Aktualizacja: 06.06.2019, 08:30
ezę o kluczowej roli wykształcenia potwierdza to, że uczelnie znajdują się zwykle w największych miastach, a osoby z małych powiatów, które wyjechały tam studiować, najczęściej po studiach już do swoich rodzinnych miejscowości nie wracają. Stąd w powiatach złożonych z małych miejscowości przeważają osoby gorzej wykształcone, przez co utrzymuje się tam wyższe bezrobocie.

ezę o kluczowej roli wykształcenia potwierdza to, że uczelnie znajdują się zwykle w największych miastach, a osoby z małych powiatów, które wyjechały tam studiować, najczęściej po studiach już do swoich rodzinnych miejscowości nie wracają. Stąd w powiatach złożonych z małych miejscowości przeważają osoby gorzej wykształcone, przez co utrzymuje się tam wyższe bezrobocie.źródło: PAP
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Im wyższe bezrobocie, tym lepszy wynik PiS. Ale to niekoniecznie musi być przyczyna i skutek.

W powiatach z najniższą stopą bezrobocia wyniki wyborów do europarlamentu są inne niż w całym kraju. Poparcie w powiatach z najwyższym bezrobociem odzwierciedla zaś wynik ogólnopolski tylko w kwestii kolejności ugrupowań. Różnica między PiS a KE wynosi jednak ponad 30 pkt proc. Analiza szczegółów dowodzi, że ten obraz nie jest tak prosty, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

Mamy 11 powiatów, w których stopa bezrobocia wynosi co najmniej 16,2 proc. (na 10. miejscu są dwa ex aequo z tą samą stopą bezrobocia). To: Szydłowiec, Przysucha, Maków Mazowiecki, powiat radomski bez miasta Radom – w województwie mazowieckim; Braniewo, Kętrzyn i Bartoszyce – w warmińsko-mazurskim; Białogard i Łobez – w zachodniopomorskim; oraz Radziejów w kujawsko-pomorskim i Nisko w podkarpackim.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Realista(2019-06-16 15:23) Zgłoś naruszenie 10

    Sam do grona wyborców PiS nie należę, natomiast uderzanie w takie tony, że tę partię popiera głównie niewykształcony ciemnogród z prowincji, wydaje mi się absurdalne w czasach, kiedy wartość wykształcenia formalnego niemal całkowicie się zdewaluowała. O czym niby świadczyć ma fakt, że wyzwolone dziewczyny z małych miast, które wyjechały do większych ośrodków, by studiować tam psychologię albo filologię polską, popierają Wiosnę Biedronia albo Nowoczesną? Z całą pewnością nie o tym, że trzeba być tytanem intelektu, by pojąć pewne hasła programowe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie