statystyki

Niemcy: Zmierzch starych partii. Bliski koniec wielkiej koalicji

autor: Łukasz Grajewski03.06.2019, 07:12; Aktualizacja: 03.06.2019, 07:23
Zieloni znajdują się w niezwykle komfortowej sytuacji nie tylko z powodu kadrowych kłótni trawiących SPD, ale i chadecję, gdzie różne frakcje walczą o wpływy po szykującej się do odejścia z polityki Angeli Merkel.

Zieloni znajdują się w niezwykle komfortowej sytuacji nie tylko z powodu kadrowych kłótni trawiących SPD, ale i chadecję, gdzie różne frakcje walczą o wpływy po szykującej się do odejścia z polityki Angeli Merkel.źródło: ShutterStock

Andrea Nahles ustąpiła wczoraj z funkcji przewodniczącej SPD. Traci też CDU, a na kryzysie koalicyjnym korzystają Zieloni.

Już katastrofalne wyniki Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w eurowyborach zapowiadały partyjne trzęsienie ziemie. Tylko 15,8 proc. głosów to najgorszy rezultat w ponad 100-letniej historii ugrupowania. Krytyka za wyniki spadła głównie na szefową partii. Andrea Nahles od podpisania w ubiegłym roku umowy koalicyjnej konsekwentnie stawiała na wspólne rządy SPD z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU). W opinii nie tylko lewicowego skrzydła socjaldemokratów oparta na ciągłych kompromisach współpraca z chadecją doprowadziła do utraty profilu.

Nahles próbowała jeszcze walczyć. Na wtorek zorganizowała głosowanie partyjnych delegatów w kwestii jej pozostania na funkcji przewodniczącej klubu parlamentarnego. Jeśli nie uzyskałaby większości, to w konsekwencji musiałaby zrezygnować również z prowadzenia partii. Jednak krytyka wewnątrz SPD była tak duża, że Nahles wczoraj przed południem wysłała do mediów oświadczenie, w którym oznajmiła, że zrzeknie się obu funkcji. Żegnająca się z przywództwem polityk zamierza także złożyć mandat poselski i zupełnie wycofać się z polityki. To wskazuje, jak brutalne są konflikty personalne, które stały się u socjaldemokratów codziennością.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie