statystyki

Niemcy: Zmierzch starych partii. Bliski koniec wielkiej koalicji

autor: Łukasz Grajewski03.06.2019, 07:12; Aktualizacja: 03.06.2019, 07:23
Zieloni znajdują się w niezwykle komfortowej sytuacji nie tylko z powodu kadrowych kłótni trawiących SPD, ale i chadecję, gdzie różne frakcje walczą o wpływy po szykującej się do odejścia z polityki Angeli Merkel.

Zieloni znajdują się w niezwykle komfortowej sytuacji nie tylko z powodu kadrowych kłótni trawiących SPD, ale i chadecję, gdzie różne frakcje walczą o wpływy po szykującej się do odejścia z polityki Angeli Merkel.źródło: ShutterStock

Andrea Nahles ustąpiła wczoraj z funkcji przewodniczącej SPD. Traci też CDU, a na kryzysie koalicyjnym korzystają Zieloni.

Już katastrofalne wyniki Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w eurowyborach zapowiadały partyjne trzęsienie ziemie. Tylko 15,8 proc. głosów to najgorszy rezultat w ponad 100-letniej historii ugrupowania. Krytyka za wyniki spadła głównie na szefową partii. Andrea Nahles od podpisania w ubiegłym roku umowy koalicyjnej konsekwentnie stawiała na wspólne rządy SPD z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU). W opinii nie tylko lewicowego skrzydła socjaldemokratów oparta na ciągłych kompromisach współpraca z chadecją doprowadziła do utraty profilu.

Nahles próbowała jeszcze walczyć. Na wtorek zorganizowała głosowanie partyjnych delegatów w kwestii jej pozostania na funkcji przewodniczącej klubu parlamentarnego. Jeśli nie uzyskałaby większości, to w konsekwencji musiałaby zrezygnować również z prowadzenia partii. Jednak krytyka wewnątrz SPD była tak duża, że Nahles wczoraj przed południem wysłała do mediów oświadczenie, w którym oznajmiła, że zrzeknie się obu funkcji. Żegnająca się z przywództwem polityk zamierza także złożyć mandat poselski i zupełnie wycofać się z polityki. To wskazuje, jak brutalne są konflikty personalne, które stały się u socjaldemokratów codziennością.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie