statystyki

Parafianowicz: Europejskie czasy secondhandu [OPINIA]

autor: Zbigniew Parafianowicz27.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 27.05.2019, 07:38
Zbigniew Parafianowicz

Zbigniew Parafianowiczźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Dokładnie dekadę temu, w 2009 r. po serii decyzji agencji ratingowych o obniżeniu wiarygodności kredytowej Grecji, Europa zaczęła pogrążać się w kryzysie zadłużenia. Rząd w Atenach, po żmudnych i upokarzających negocjacjach, został objęty programami pomocowymi, które – wraz z nieskończoną ilością szczytów ostatniej szansy i wydaniu setek miliardów euro – pozwoliły zachować unię walutową.

Po Grecji w kłopoty wpadły inne państwa strefy: Portugalia, Irlandia, Włochy, Hiszpania i Cypr. Gdy ryzyko upadku wspólnej waluty zostało zminimalizowane, na Europę spadł kolejny kryzys – migracyjny. Następnymi ciosami były brexit, separatyzm hiszpańskiej Katalonii, wzrost liczby zamachów terrorystycznych, rosyjskie cyberataki i na koniec widmo wojny handlowej z nominalnym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone. Po dekadzie kryzysów, wydaje się, że wczorajszy wynik ugrupowań, które określane są powszechnie mianem populistycznych – jest zaledwie ich umiarkowanym sukcesem.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie