statystyki

Parafianowicz: Europejskie czasy secondhandu [OPINIA]

autor: Zbigniew Parafianowicz27.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 27.05.2019, 07:38
Zbigniew Parafianowicz

Zbigniew Parafianowiczźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Dokładnie dekadę temu, w 2009 r. po serii decyzji agencji ratingowych o obniżeniu wiarygodności kredytowej Grecji, Europa zaczęła pogrążać się w kryzysie zadłużenia. Rząd w Atenach, po żmudnych i upokarzających negocjacjach, został objęty programami pomocowymi, które – wraz z nieskończoną ilością szczytów ostatniej szansy i wydaniu setek miliardów euro – pozwoliły zachować unię walutową.

Po Grecji w kłopoty wpadły inne państwa strefy: Portugalia, Irlandia, Włochy, Hiszpania i Cypr. Gdy ryzyko upadku wspólnej waluty zostało zminimalizowane, na Europę spadł kolejny kryzys – migracyjny. Następnymi ciosami były brexit, separatyzm hiszpańskiej Katalonii, wzrost liczby zamachów terrorystycznych, rosyjskie cyberataki i na koniec widmo wojny handlowej z nominalnym sojusznikiem, jakim są Stany Zjednoczone. Po dekadzie kryzysów, wydaje się, że wczorajszy wynik ugrupowań, które określane są powszechnie mianem populistycznych – jest zaledwie ich umiarkowanym sukcesem.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie