statystyki

Wciąż mniej kobiet w polityce europejskiej. Czy parytety coś zmienią?

autor: Magdalena Cedro24.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 24.05.2019, 08:20
kobieta, praca

Unia od lat promuje wyrównywanie szans między kobietami a mężczyznami. Widać to choćby w programach pomocowych kierowanych do krajów mniej rozwiniętych.źródło: ShutterStock

W polityce europejskiej dominują mężczyźni i nic nie zapowiada, by miało się to szybko zmienić.

N iech pani pójdzie na pierwsze piętro zobaczyć galerię portretów byłych przewodniczących. Tam nie ma żadnej kobiety. Komisją Europejską od 60 lat rządzą wyłącznie mężczyźni – mówi mi Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji, gdy pytam o jej szanse na objęcie najważniejszego fotela w Brukseli. Chociaż jest wskazywana jako jedna z trzech osób najbardziej liczących się w wyścigu o stanowisko, do przedwyborczych spekulacji podchodzi z rezerwą. – Nie obiecuję sobie za wiele, by potem się nie zawieść. Mogę być o krok od zwycięstwa, ale z cienia wyjdzie jakiś mężczyzna, powie „oto jestem”, a reszta przywódców temu przyklaśnie – podkreśla duńska polityk.

Bo na najbardziej eksponowanych w Europie stanowiskach kobiet nie ma i nie było – z nielicznymi wyjątkami. Obok KE mężczyźni zarządzają też Parlamentem Europejskim, Radą Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym. Wśród kobiet najwyższy urząd piastuje obecnie Włoszka Federica Mogherini, która jako wysoki przedstawiciel odpowiada za unijną dyplomację. Mniej ważną funkcję europejskiego ombudsmana pełni Irlandka Emily O’Reilly, walcząca o to, by decyzje w instytucjach UE były podejmowane w sposób bardziej transparentny. Na 28 komisarzy dziewięciu to kobiety.

Czy ta zła passa zakończy się po wyborach? Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, odgrywający kluczową rolę w rozmowach o obsadzie brukselskich posad, zapowiada, że będzie się o to starać. Ale obiecać nie może. – Taka jest moja intencja, ale mamy tylko pięć stanowisk do obsadzenia i o wiele więcej warunków do spełnienia. Obawiam się, że z osiągnieciem równowagi płciowej będzie trudno, zwłaszcza jeśli mówimy o prawdziwej równowadze, a nie jeden do czterech – powiedział niedawno. Trzeba bowiem uwzględnić jeszcze takie kwestie jak równowaga polityczna, geograficzna czy demograficzna.

Kobiety na grani, mężczyźni na szczytach


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (5)

 • Ktoś musi rodzić dzieci i ugotować Zupę(2019-05-24 13:38) Zgłoś naruszenie 40

  Taka jest fizjologia i nic się nie da zmienić..... Chyba że do Polityki powołamy Stare Panny i Wdowy. Ale może lepiej nie.

  Odpowiedz
 • beta(2019-05-24 10:07) Zgłoś naruszenie 10

  Zacznijmy od polityki krajowej na samym dole drabiny - tej lokalnej. Dominują mężczyżni. Kobiety głównie wypełniają urzędy, politykę kreują oni. Wiele mówi zdjęcie z kampanii do UE Magdaleny Pawłowicz. Nawet ona nie potrafi wymsknąć się z tej sieci: https://twitter.com/Adamowicz_Magda/status/1128397821466558466

  Odpowiedz
 • Tadeusz(2019-05-25 00:30) Zgłoś naruszenie 00

  parytety tylko wyraźnie pogorszą poziom polityków - bo najlepsi już są w polityce

  Odpowiedz
 • Alfreda(2019-05-24 21:32) Zgłoś naruszenie 00

  Gdyby Maria Skłodowska-Curie czekała na uchwalenie parytetu,to by nic nie zrobiła.Podobnie wiele innych sławnych kobiet.Po prostu albo ktoś jest dobry i chce zaistnieć albo nie.I nie ma tu znaczenia płeć.Te wszystkie ruchy feministyczne tylko ubliżają kobietom,bowiem uznają ,że kobieta tylko wtedy może zaistnieć,jeśli jej prawo nakarze lub pozwoli.Totalna bzdura.

  Odpowiedz
 • JAcóś S.(2019-05-24 15:04) Zgłoś naruszenie 00

  Parytety poniżają kobiety i inne osoby nimi objęte. Sugeruje to bowiem nieodparcie, że kobiety są tak tępe i nieporadne, że muszą mieć "punkty za pochodzenie". Ot - socjalizm....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie