statystyki

Archaiczny system zgubił majątek żony premiera Morawieckiego [WYWIAD]

autor: Maciej Miłosz21.05.2019, 07:37; Aktualizacja: 21.05.2019, 07:38
Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Tytus Żmijewski

Digitalizacja pozwoliłaby na wychwycenie zjawisk niebezpiecznych i korupcjogennych. Dziś oświadczenia wypisywane są ręcznie.

Po co nam potrzebne oświadczenia majątkowe polityków?

Po pierwsze, dzięki nim możemy porównać majątek w trakcie kadencji, wyłapać, czy przypadkiem nie rośnie nieproporcjonalnie do zarobków. Chodzi o to, by mieć pewność, czy pełniąc urząd, nie wzbogacili się zanadto, w domyśle, czy nie brali pieniędzy pod stołem. Choć to można ukryć albo nie ujawniać wszystkich dochodów.

Druga, dla mnie bardziej istotna kwestia, to możliwość wykrywania potencjalnych konfliktów interesów. Głośnym przykładem jest Dariusz Matecki ze Szczecina, który był zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale jednocześnie był animatorem prorządowej polityki w internecie. Jako radny musiał złożyć oświadczenie majątkowe. Wtedy okazało się, że pracował za publiczne pieniądze, ale jednocześnie w czasie pracy zajmował się kampanią wyborczą.

Dlatego istotne jest też, by społeczeństwo wiedziało, w jaki sposób ludzie przychodzący do polityki zgromadzili swój majątek. To mogłoby przeciwdziałać tzw. zjawisku drzwi obrotowych, czyli przechodzeniu ludzi z danego sektora przemysłu np. do ministerstwa, by pracować na stanowisku związanym z tym sektorem. Niestety, w oświadczeniach nie trzeba wskazywać źródeł wcześniejszych zarobków.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • Normalny Polak(2019-05-21 12:22) Zgłoś naruszenie 131

  nie jest w stanie przez całe życie zarobić nawet 1/10 tego .

  Odpowiedz
 • Bert(2019-05-21 21:30) Zgłoś naruszenie 30

  A u adptowanych dzieci nie znaleźli jeszcze żadnych miliardów i brylantów pozaszywanych w pluszaki

  Odpowiedz
 • ciekawy(2019-05-31 13:22) Zgłoś naruszenie 10

  Jak to mówią dziennikarze pomagają w uszczelnianiu podatku. Panie Morawiecki powinien być pan dumny, że mamy takich obywateli

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie