statystyki

Kto zostaje pedofilem i dlaczego są oni wśród księży? Mazurek rozmawia z seksuologiem Bogdanem Stelmachem

17.05.2019, 07:29; Aktualizacja: 17.05.2019, 07:40
Bogdan Stelmach Fot. Darek Golik

Bogdan Stelmach Fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

Szesnastoletni ministrant może być w pełni ukształtowanym mężczyzną, więc z punktu widzenia medycyny to będzie homoseksualizm, ale w żaden sposób nie usprawiedliwia to księdza, który go molestuje.

Gdyby bohaterowie „Tylko nie mów nikomu” trafili do pana…

To nie byłoby tej tragedii. Pewności nigdy mieć nie można, ale od lat zajmuję się terapią księży, więc mówię to z wielkim przekonaniem, że nie doszłoby do tego.

Takim wypadkom można zaradzić?

Istotą napaści pedofila jest brak kontroli seksualności, a terapia polega na odzyskaniu tej kontroli. Pedofil bardzo rzadko podejmuje świadome decyzje, częściej kompletnie nie jest w stanie nad sobą zapanować.

I co wtedy? Jest pan w stanie wyleczyć pedofila?

Tak, choć to nie takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pedofil parafilny, czyli taki, który całkowicie stracił kontrolę nad swoim zachowaniem, to 16 lat terapii i dożywotnia obserwacja.

I taki ktoś może być potem księdzem?

Okładka Magazyn DGP 17 maja 2019 r.

Okładka Magazyn DGP 17 maja 2019 r.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nigdy w życiu, absolutnie nie! On nie tylko nie może być księdzem czy nauczycielem, ale nawet nie może mieszkać koło szkoły. Pacjent zna te zasady, jest szkolony, jak żyć, by innym i sobie nie zrobić krzywdy.

Bo jest bestią?

Ja takich terminów nie używam, ale…

Zdefiniujmy pojęcia. Co to jest pedofilia?

To aberracja, bardzo ciężka choroba emocji i umysłu, która polega na odczuwaniu popędu seksualnego do dziecka. To ważne – do dziecka, czyli młodego człowieka, który nie ma jeszcze oznak dojrzewania płciowego. I wiek nie ma tu znaczenia.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (24)

  • green(2019-05-17 09:44) Zgłoś naruszenie 3239

    A dlaczego sa wsrod dziennikarzy ? tego nie podnosicie tylko akcja na ksiezy,gdzie odsetek pedofili w stosunku do innych zawodow nie jest duza. Ale wy lewacy macie we lbach tylko ksiezy ! Zalosna dziennikarska akcja.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • były ministrant(2019-05-18 08:43) Zgłoś naruszenie 2712

    Ja kilka lat byłem ministrantem i nie zauważyłem tego zjawiska.Ta sprawa jest bardzo wyolbrzymiona.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • policjant(2019-05-17 09:14) Zgłoś naruszenie 2528

    Kto zostaje pedofilem i dlaczego księża tydzień przed wyborami?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • lk(2019-05-17 10:09) Zgłoś naruszenie 229

    czy sa wśród poslów bo tylu sprzeciwia się podwyższeniu kar?

    Odpowiedz
  • czytelnik(2019-05-17 09:49) Zgłoś naruszenie 2231

    no właśnie dlaczego tylko wśród księzy, a nie wśórd nauczycieli, trenerów, dziennikarzy czy jeszcze innych zawodach, to byłby dopiero ciekawy film, wywiad itd

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lk(2019-05-17 10:09) Zgłoś naruszenie 167

    czy sa wśród poslów bo tylu sprzeciwia się podwyższeniu kar?

    Odpowiedz
  • Kokos(2019-05-18 22:02) Zgłoś naruszenie 1212

    Dlaczego sprawa rozwijana jest odnośnie kościoła ? Bo księża w przeciwieństwie do dziennikarzy czy nauczycieli spowiadają i uchodzą za ludzi , którzy są blisko Boga. Podobno żyją bez grzechu i w zgodzie z Mojzeszowymi przykazaniami. Uchodzić tez chcą za przykład dla mlodych , doradzają , są mentorami. Kościół to jedno wielkie zło i prawdziwe piekło a nie droga do raju!

    Odpowiedz
  • o tym mowa(2019-05-18 21:27) Zgłoś naruszenie 113

    No właśnie, pedofilia to pociąg do dziecka, a większość przypadków na tym filmie to były akty homoseksualne. Dobierali się do nastolatków i wykorzystywali ich wielokrotnie. Jednego, z tego co mówił do 18 roku życia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nataan(2019-05-21 10:11) Zgłoś naruszenie 810

    Pedofile w KK to jest jeden promil !!!! A gdzie jest reszta pedofili to znaczy 99 % ??? Niech pan uczony zobaczy co jest z tyłu !!! Pedofile są w każdym środowisku i należy je tępić z całą surowością a nie tylko czepiać się księży !!!

    Odpowiedz
  • Szast Prast(2019-05-18 15:25) Zgłoś naruszenie 54

    Czy pedofilia jeszcze jest jednostką chorobową? Głosujmy zatem za Koalicją, a następnie za wykreśleniem jej z listy chorób, bo....mniejszość jest uciskana.( To oczywiście kpina z demokratycznych sposobów na pozbywanie się chorób).

    Odpowiedz
  • Roman(2019-05-20 17:06) Zgłoś naruszenie 41

    Obraz pedofilii wśród kleru jest znany od dawna. O ile mnie pamięć nie myli, to już św. JPII zwracał na to uwagę ale dotyczyło to księży w USA. Człowiek nie rodzi się pedofilem ale te preferencje kształtują sie w jego młodzieńczym wychowaniu. To skomplikowana sprawa, warta oddzielnej dysputy. Media wprowadzają w błąd słuchaczy (czytelników) głosząc hasła, że nagłaśnianie tej sprawy to polityka wyborcza (nonsens - warto posłuchac wywiadu red. Orłosia z autorem filmu robionym w trakcie jego realizacji, jakieś trzy kwartały temu, jest na YT). Druga głupia kocepcja to obwinianie SB za "wpychanie" pedofilów do seminariów (bo pomnad 80% z nich to TW SB). Prawda jest inna. SB wybierało do współpracy z pośród księży juz ukształtowanych pedofilów, bo ich można było szantażować i na smyczy prowadzic. Pedofilia to nie tylko polski problem. To problem całego KK (w USA też, a tam SB nie ma). Wśród księży peedofilów są i tacy, którzy mają dzisiaj 40-45 lat, a ci żadną mierą nie mogli b yć "wtykami" SB. Kłamstwem jest również to , że odsetek pedofilów wsród księży jast taki sam jak w populacji. W innych krajach (gdzie te dane już są - np Niemcy) pedofilia wśród kleru jest dużo większa niz w populacji. To tez sprawa dla se3ksuologa. KK sam sobie jest winien (częściowo) bowiem z seksu uczynil swoiste tabu. Dopiero teraz zaczyna się otwierac na te problemy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz