Pierwsi uciekinierzy z tonącego okrętu Poroszenki

autor: Michał Potocki18.04.2019, 07:38; Aktualizacja: 18.04.2019, 07:55
W piątek minister oświadczył, że Poroszenko po utracie władzy może być wzywany na przesłuchania w związku z aferami korupcyjnymi jego czasów.

W piątek minister oświadczył, że Poroszenko po utracie władzy może być wzywany na przesłuchania w związku z aferami korupcyjnymi jego czasów.źródło: ShutterStock

Jeśli Poroszenko przegra, dwóm największym klubom parlamentarnym grozi rozłam.

Złe wyniki sondażowe prezydenta Ukrainy sprawiły, że coraz większa liczba ludzi z jego otoczenia zaczyna się od niego dystansować. Rośnie też ryzyko rozpadu Bloku Petra Poroszenki (BPP), największej siły parlamentarnej. Z wtorkowego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wynika, że w niedzielnej drugiej turze ubiegającą się o reelekcję głowę państwa zamierza poprzeć zaledwie 25 proc. ankietowanych. Jego rywal, biznesmen z branży rozrywkowej Wołodymyr Zełenski cieszy się 72-proc. poparciem.

Klub parlamentarny BPP od powstania po wyborach w 2014 r. był konglomeratem najróżniejszych środowisk i grup interesów. Politykiem wybranym z list Bloku, który w sposób najbardziej zdecydowany przeszedł na stronę Zełenskiego, jest Serhij Łeszczenko. Ten były dziennikarz śledczy należy dziś do najbliższych doradców komika i aktora, powiązanego z oligarchą Ihorem Kołomojskim. Jeśli Poroszence nie uda się reelekcja, będzie miał też problemy, by utrzymać przy sobie część deputowanych z okręgów jednomandatowych, którzy od wielu kadencji tradycyjnie wstępują do klubu parlamentarnego wspierającego obecnego prezydenta.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie