Raport Muellera i niejasne interesy Donalda Trumpa. Oto wszystkie grzechy prezydenta [WYWIAD]

autor: Radosław Korzycki09.04.2019, 07:30; Aktualizacja: 09.04.2019, 07:30
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

- Minister sprawiedliwości tak konstruował streszczenie raportu, żeby nie można było na jego podstawie postawić głowy państwa w stan oskarżenia za nadużywanie władzy - mówi Chris Ellis, politolog z Uniwersytetu Bucknella w Pensylwanii, specjalista od współczesnej amerykańskiej polityki.

Czy sprawa raportu specjalnego prokuratora Roberta Muellera, który badał ewentualny wpływ Rosji na wybory w 2016 r., jest zamknięta, demokraci rozczarowani, a prezydent zadowolony? Kurz opadł?

Wręcz przeciwnie! Zewsząd dochodzą słuchy, że ludzie z ekipy Muellera są wściekli, że minister sprawiedliwości Bill Barr, ogłaszając krótkie streszczenie raportu, pominął najważniejsze rzeczy. Przede wszystkim śledczym nie podoba się to, że nie ujawniono konkretnych informacji na temat Donalda Trumpa, mocno go obciążających, które oni ustalili w toku dochodzenia. I że Barr sam, bardzo pochopnie, wydał w sprawie prezydenta wyrok uniewinniający. A do tego jeszcze odciągnął uwagę Amerykanów od ważnych rzeczy zawartych w raporcie. A streszczenie przygotował tak tendencyjnie, że to kompromitacja.

To jak to się stało, że nie tylko zaplecze Trumpa, ale też demokraci i opozycyjne media uwierzyły Barrowi i powtórzyli za nim, że prezydent nie spiskował z Rosją?

To przesada. „Fox News” się entuzjazmował „uniewinnieniem” Trumpa, ale MSNBC było już dużo ostrożniejsze. A demokraci w Izbie Reprezentantów od razu powiedzieli, że oczekują ujawnienia całego raportu. Według Gallupa chce tego też ponad 80 proc. Amerykanów.

A co do samego streszczenia autorstwa Billa Barra: dla mnie to było od początku podejrzane, jak można skrócić treść z ponad 300 stron do czterech. I dlaczego cytował słowa samego Muellera tak selektywnie, jakby świadomie je cenzurował. Poza tym jasne jest, że nie połączono wszystkich kropek. Pewne tropy ze śledztwa Muellera opinia publiczna znała wcześniej, choćby z tego, że postawiono zarzuty wielu osobom, a z kolei ich obciążające Trumpa zeznania są jawne.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-04-09 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    Mówią , że jakoby do spółki z jewrejczykami , planuje jakiś skok na polskie aktywa ... Oczywiście jeszcze przed powtórną sprzedażą corpus delicti Ruskim , znaczy też myckowym , ale tym z siostrzanej agentury ...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie