Poseł Bundestagu pod kontrolą Kremla?

autor: Łukasz Grajewski08.04.2019, 08:30; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:31
Poseł Alternatywy dla Niemiec jest pod kontrolą Kremla – wynika z e-maili adresowanych do administracji prezydenta Rosji, które wyciekły do mediów.

Poseł Alternatywy dla Niemiec jest pod kontrolą Kremla – wynika z e-maili adresowanych do administracji prezydenta Rosji, które wyciekły do mediów.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: HAYOUNG JEON

Poseł Alternatywy dla Niemiec jest pod kontrolą Kremla – wynika z e-maili adresowanych do administracji prezydenta Rosji, które wyciekły do mediów.

Od 2017 r. w Bundestagu zasiada 94 posłów Alternatywy dla Niemiec (AfD). Nacjonalistyczne ugrupowanie uzyskało w wyborach parlamentarnych 12,5 proc. głosów. Markus Frohnmaier jest jednym z wielu polityków AfD, którzy domagają się zniesienia unijnych sankcji na Rosję i którego poglądy na sytuację międzynarodową są zbieżne z optyką Kremla.

Krym już nie wróci (pod kontrolę Ukrainy – red.) i myślę, że trzeba to po prostu zaakceptować – mówił Frohnmaier w wywiadzie dla kremlowskiej telewizji RT. Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie wskazuje, że utrzymuje on ze stroną rosyjską wyjątkowo bliskie kontakty.

Ze wspólnych ustaleń niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, telewizji ZDF, BBC i włoskiego dziennika „La Repubblica” wynika, że 28-letni Frohnmaier jest uważany przez Rosjan za osobę znajdującą się „pod absolutną kontrolą”. Taki profil niemieckiego polityka znajduje się w dokumencie, który Piotr Priemjak, związany ze służbami były członek rosyjskiej Rady Federacji, wysłał e-mailem do administracji prezydenta Władimira Putina w kwietniu 2017 r. Sześciostronicowy plan działania wskazuje, w jaki sposób wykorzystać ruchy prawicowe w Europie, by skutecznie wpływać na opinię publiczną. Jednym z konkretnych pomysłów opisanych w dokumencie jest wsparcie kampanii Frohnmaiera, który przygotowywał się wtedy do wrześniowych wyborów do Bundestagu.

BBC z anonimowego źródła w służbach jednego z państw unijnych otrzymało kolejny e-mail, z którego wynika, że Frohnmaier słał do administracji Putina prośby o materialne wsparcie kampanii oraz umożliwienie występów w rosyjskiej telewizji. W zamian zapewniał, że jeszcze w kampanii będzie zabiegał o „dobre relacje z Rosją”, a po dostaniu się do Bundestagu „od razu zaangażuje się w międzynarodową politykę”. Dziennikarze nie znaleźli dowodów na bezpośrednie wsparcie kampanii. Natomiast hasła kampanii Frohnmaiera i jego działalność po otrzymaniu mandatu posła odzwierciedlają postulaty z korespondencji, która wyciekła do mediów.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie