statystyki

Nowa prezydent Słowacji. Jakie wyzwania stoją przez Zuzaną Caputovą?

autor: Michał Zabłocki06.04.2019, 18:30
Idee – o których Zuzana Čaputová wiele mówiła w kampanii i podczas wyborczej nocy: człowieczeństwo, humanizm, solidarność i prawda – w starciu z tak wieloma problemami mogą okazać się niewystarczające.

Idee – o których Zuzana Čaputová wiele mówiła w kampanii i podczas wyborczej nocy: człowieczeństwo, humanizm, solidarność i prawda – w starciu z tak wieloma problemami mogą okazać się niewystarczające.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: JAKUB GAVLAK

Zuzana Čaputová zastaje Słowację wewnętrznie podzieloną, pełną nierówności, korupcji, przemocy i nierozwiązanych konfliktów, z różnymi wizjami narodowej tożsamości i polityki zagranicznej.

S mer-SD, którego kandydat przegrał w wyborach prezydenckich, nadal rządzi krajem, w centrum oraz na wschodzie w siłę rosną prawicowi ekstremiści, zieje ogromna przepaść między miastami a prowincją, zaś nowe prodemokratyczne ugrupowania, które od zeszłorocznych wyborów samorządowych zdobywają coraz większą popularność, dopiero budują struktury.

Idee – o których Zuzana Čaputová wiele mówiła w kampanii i podczas wyborczej nocy: człowieczeństwo, humanizm, solidarność i prawda – w starciu z tak wieloma problemami mogą okazać się niewystarczające. Ogromne nadzieje, które pokłada w niej większość jej wyborców, w konfrontacji z realpolitik szybko mogą przerodzić się w jeszcze większe rozczarowanie.

Nie wszyscy kłamią

Od morderstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej minął zaledwie rok. Ale w kraju wciąż buzują emocje. To morderstwo przelało czarę frustracji i złości, która napełniała się od lat i – jak twierdzi jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy słowackich Pavol Rankov – zapoczątkowało na Słowacji nową rewolucję.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie