statystyki

Imigranci z ZSRR to dla Izraela jedno z największych utrapień

autor: Mariusz Janik05.04.2019, 07:42; Aktualizacja: 05.04.2019, 08:29
Izrael

Z całej rosyjskiej aliji na powrót do Rosji zdecydowało się – przynajmniej według oficjalnych danych Ministerstwa Absorpcji – ok. 40–45 tys. osób. Demografowie szacują, że ten odpływ mógł sięgnąć poziomu nawet 80 tys. osób, a drugie tyle imigrantów z WNP wyjechało z Izraela do innych państw.źródło: ShutterStock

Imigranci z dawnego ZSRR to dla Izraela jedno z największych utrapień. Są potężną siłą demograficzną z olbrzymim wpływem na politykę, a także sporą niechęcią do integrowania się.

O b c y kraj ma zamiar ingerować w zaplanowane na 9 kwietnie parlamentarne wybory – ostrzegł kilka tygodni temu Nadav Argaman, szef izraelskiego kontrwywiadu Szin Bet. – Nie wiem, na czyją rzecz będzie to interwencja lub przeciw komu będzie skierowana, w tym momencie nie jestem w stanie określić, jakie polityczne interesy mogą tu odgrywać rolę. Ale na pewno możemy spodziewać się próby wmieszania się w nasze głosowanie. Wiem, o czym mówię – zakończył.

Argaman rozwinął myśl wyrażoną wcześniej w oficjalnym oświadczeniu Szin Bet. „Państwo Izrael i jego wspólnota wywiadowcza posiadają narzędzia i możliwości pozwalające zlokalizować, monitorować i zdławić próby wpływu z zagranicy, jeśli jakakolwiek zostanie podjęta – pisali rzecznicy tej instytucji w bezprecedensowym komunikacie. – Izraelski system bezpieczeństwa wewnętrznego ma zdolność do zapewnienia wolnych, demokratycznych wyborów w Izraelu”.

W jednej sprawie Argaman wykonał unik – wskazania kraju, o jaki może chodzić. Mętnie wymienił Rosję, Chiny i Iran. Ale gdy izraelskie media temat podchwyciły, w ich spekulacjach znalazł się (mimo wrogości do Iranu) tylko jeden z nich: ten pierwszy. „Wybory w Ameryce, we Francji i w Niemczech” – wyliczał publicysta dziennika „Jedi’ot Acharonot” dotychczasowe głosowania, przy których mieli mącić trolle Kremla. „Wiekopomne wydarzenia, takie jak wybory, cieszą się wielkim zainteresowaniem atakujących, gdyż pozwalają odcisnąć głębokie piętno ekonomiczne lub polityczne” – tłumaczył na łamach dziennika „Haarec” Lotem Finkelstein z Check Point Software Technologies, ekspert firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie