statystyki

Godusławski: Przedwyborcza reaktywacja koalicji PO-PiS [OPINIA]

autor: Bartek Godusławski02.04.2019, 07:19; Aktualizacja: 02.04.2019, 08:20
Bartek Godusławski

Bartek Godusławskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Od zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w 2015 r. wiadomo było, że kolejne kampanie będą wielką licytacją polityczną. To, co obserwujemy dzisiaj, gdy w powietrzu fruwają obietnice liczone w miliardach złotych, potwierdza te przewidywania. Obecna rządząca ekipa stała się symbolem rozdawnictwa. Jest punktowana za to, że lekką ręką przelewa dziesiątki miliardów złotych w transferach socjalnych, usztywnia budżet państwa, prowadzi politykę gospodarczą jakby dobra koniunktura miała trwać wiecznie.

Krytyka PiS opiera się jednak głównie na tym, że partia swoich obietnic nie porzuciła po wyborach. To pewne novum w polityce, bo do tej pory przyczyny obiektywne – kryzys, ograniczenia fiskalne czy kiepskie pomysły, powodowały, że kampanijny romantyzm przegrywał z pozytywizmem rządzenia. Tym razem prawda ekranu nie wygrała z prawdą czasów, o których mówimy. Wypłata świadczenia 50 0 z ł na dziecko stała się faktem, podobnie obniżka wieku emerytalnego. 

Te dwa programy dla finansów państwa były najkosztowniejsze i wydawało się, że na podobny rozmach nie ma już miejsca. Bo budżet państwa ma zbyt dużo sztywnych zobowiązań, reguła wydatkowa nie pozwala już na solidne wzrosty wydatków w dobrych czasach, a dodatkowo ich realizacja mogłaby nas niebezpiecznie przybliżyć do unijnego limitu deficytu w wysokości 3 proc. PKB. Okazuje się jednak, że klasa polityczna stara się ograniczeń nie zauważać i w licytacji jest gotowa obiecać wszystko. PiS przygotował już piątkę Kaczyńskiego, której najkosztowniejszą pozycją jest rozszerzenie 500 plus na pierwsze dziecko i wypłata 13. emerytury. W sumie to jakieś 3 0 m ld zł nowych wydatków w skali całego roku.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • green(2019-04-02 11:22) Zgłoś naruszenie 33

    Ten liberalny lewak znowu sie odzywa w duchu "ludziom nie damy sobie wezmiemy" - pasuje do ekipy Tuska jak ulal.

    Odpowiedz
  • "Tu i teraz"(2019-04-02 13:19) Zgłoś naruszenie 10

    Dla emeryta liczy sie "tu i teraz". Nie zalujmy im tych 2 zlotych i 60 groszy wiecej na dzien i to tylko przez rok.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie