"Pierwotnie prezentując ten projekt mówiłam, że może być spokojna ta grupa, która otrzymuje świadczenia wychowawcze, świadczenia z pomocy społecznej, czy dodatki mieszkaniowe, bo ta dodatkowa emerytura nie będzie wliczona do dochodu. Ta grupa została też poszerzona o te osoby, które korzystają z Funduszu Alimentacyjnego, które wykorzystują ulgę rehabilitacyjną, bądź nie będzie to wliczone do przychodu przy rencie socjalnej" - poinformowała minister.

Zgodnie z projektem ws. "Emerytury plus", kwota świadczenia nie będzie wliczana do dochodu w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym. Świadczenie nie będzie też objęte egzekucją komorniczą.

Rafalska podkreśliła, że trzynasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, nie będzie trzeba składać wniosku o jej przyznanie. "Z całą pewnością emeryci byli tą grupą, której sytuacja dochodowa bywała trudna i tę politykę podnoszenie minimalnych emerytur od samego początku rząd Zjednoczonej Prawicy bardzo konsekwentnie realizuje" - powiedziała minister.