statystyki

Bezlitosna konkurencja wyborcza: Największym wrogiem jest kolega z listy

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak23.03.2019, 19:00
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Jan Karwowski

Największym wrogiem nie jest polityk przeciwnego ugrupowania, lecz własnego, z którym trzeba konkurować o mandat

J est taka stara angielska anegdota polityczna: doświadczony torys oprowadza po parlamencie nowego posła, wchodzą do sali obrad, wskazuje mu najpierw miejsca zajmowane przez laburzystów, a potem przez swoich, konserwatystów, i mówi: „Tam są twoi przeciwnicy. Ale twoi wrogowie siedzą obok ciebie”.

Jest w tej anegdocie sporo prawdy. Jeden z polityków opowiada nam, jak przed głosowaniem w 2015 r. jego ekipa obklejała plakatami z jego podobizną kolejne miejscowości. Jednak pół godziny później tą samą drogą podążali ludzie rywala z tej samej partii i zasłaniali rozlepione afisze własnymi. Jedni i drudzy tak się rozpędzili, że wjechali na teren innego okręgu wyborczego. W końcu do opowiadającego nam historię zadzwonił zaniepokojony partyjny kolega startujący w tamtym regionie. – Chłopaki, a dlaczego mnie zaklejacie? Przecież i tak was stąd nie wybiorą – żalił się.

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja, potwierdzają regułę, że największym wrogiem nie jest aktywista przeciwnego ugrupowania, lecz własnego, z którym trzeba konkurować o mandat. Choć wszyscy obserwują już tytaniczne zmagania PiS z Koalicją Europejską oraz szacują szanse Wiosny Roberta Biedronia, od dawna toczyła się zacięta rywalizacja o miejsca na listach wyborczych, zaś teraz czeka nas kolejna jej faza – komu przypadnie mandat do Parlamentu Europejskiego.

Wzmacniałbym Elżbietę, odbierał Beacie


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie