statystyki

Bezlitosna konkurencja wyborcza: Największym wrogiem jest kolega z listy

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak23.03.2019, 19:00
Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawieckiźródło: PAP
autor zdjęcia: Jan Karwowski

Największym wrogiem nie jest polityk przeciwnego ugrupowania, lecz własnego, z którym trzeba konkurować o mandat

J est taka stara angielska anegdota polityczna: doświadczony torys oprowadza po parlamencie nowego posła, wchodzą do sali obrad, wskazuje mu najpierw miejsca zajmowane przez laburzystów, a potem przez swoich, konserwatystów, i mówi: „Tam są twoi przeciwnicy. Ale twoi wrogowie siedzą obok ciebie”.

Jest w tej anegdocie sporo prawdy. Jeden z polityków opowiada nam, jak przed głosowaniem w 2015 r. jego ekipa obklejała plakatami z jego podobizną kolejne miejscowości. Jednak pół godziny później tą samą drogą podążali ludzie rywala z tej samej partii i zasłaniali rozlepione afisze własnymi. Jedni i drudzy tak się rozpędzili, że wjechali na teren innego okręgu wyborczego. W końcu do opowiadającego nam historię zadzwonił zaniepokojony partyjny kolega startujący w tamtym regionie. – Chłopaki, a dlaczego mnie zaklejacie? Przecież i tak was stąd nie wybiorą – żalił się.

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja, potwierdzają regułę, że największym wrogiem nie jest aktywista przeciwnego ugrupowania, lecz własnego, z którym trzeba konkurować o mandat. Choć wszyscy obserwują już tytaniczne zmagania PiS z Koalicją Europejską oraz szacują szanse Wiosny Roberta Biedronia, od dawna toczyła się zacięta rywalizacja o miejsca na listach wyborczych, zaś teraz czeka nas kolejna jej faza – komu przypadnie mandat do Parlamentu Europejskiego.

Wzmacniałbym Elżbietę, odbierał Beacie


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie