statystyki

Agnieszka Holland: Wojna jest bardzo prawdopodobna [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti14.03.2019, 20:30; Aktualizacja: 15.03.2019, 07:14
Agnieszka Holland fot. Maksymilian Rigamonti

Agnieszka Holland fot. Maksymilian Rigamontiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

-Nie kandyduję, nie mam ambicji politycznych, zawsze byłam filmowcem – to było moje powołanie. I jeszcze jest. W tej dziedzinie czuję się kompetentna- mówi Agnieszka Holland w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.

Wróg.

To o mnie?

Jarosław Kaczyński tak o pani mówi...

On ma chyba jakąś obsesję na moim punkcie. Może mnie kocha w jakiś szczególny sposób? Już któryś raz z rzędu wraca do mojej osoby.

Premier Piotr Gliński też o pani mówi.

Inni pisowscy politycy również. Widocznie trafia do nich to, co z kolei ja mówię. Być może pewien rodzaj niezależności, który reprezentuję, jest dla nich irytujący. Trudno mi powiedzieć, na czym to polega, bo nie jestem politykiem i się z nimi nie ścigam. Nie kandyduję, nie mam ambicji politycznych, zawsze byłam filmowcem – to było moje powołanie. I jeszcze jest. W tej dziedzinie czuję się kompetentna.

Wypowiada się pani o polityce, demonstruje swoje poglądy.

Niedawno byłam w jednej z polskich instytucji na debacie i organizatorka poprosiła, żeby za bardzo nie mówić o polityce, to znaczy, ja miałam nie mówić. Ktoś się bał, że to może wpłynąć na działalność tej instytucji. To budzi mój głęboki sprzeciw, bo jak można debatować, skoro się zakłada z góry, że będzie się dokonywać autocenzury. Jaki sens ma w takiej sytuacji rozmowa? Wielokrotnie na przestrzeni ostatnich trzech lat spotkałam się z taką sytuacją. Młodość mi się przypomina. Widać ci, co rządzą, także inspirują się swoją młodością.

Wyraża pani niechęć wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. To nie ma związku z byciem filmowcem, to jest polityka.

Nie. To manifestowanie postawy obywatelskiej. Ocena tego, co się dzieje w świecie, wykracza poza ramy polityczne. Kiedy polityka wchodzi w moje życie, determinuje mój dobrostan moralny i materialny, to mówię, że jestem takiej polityce przeciwna. Trudno czuć się dobrze w kraju, który jest tak psuty. I którego pozycja – a co za tym idzie, także bezpieczeństwo międzynarodowe – ulegają gwałtownemu osłabieniu. Mam dużo pretensji do ludzi, którzy obecnie sprawują władzę. Niezależnie od tego, że pewne rzeczy robią dobrze.

Jakie?

Niektóre działania redystrybucyjne – na przykład 500 plus. Podobno sprawne zarządzanie podatkami. Nie umiem tego ocenić, ale zakładam, że tu nie kłamią. Wyczucie, że ludzie mają potrzeby aksjologiczne i potrzebę wspólnoty. Tyle że z tej wspólnoty wykluczają ponad połowę narodu i by ją cementować, skłócają nas z całym światem – poza Victorem Orbánem, który też naszych rządzących zresztą nie szanuje.

Magazyn DGP 15.03.19

Magazyn DGP 15.03.19

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W 2015 r., kiedy PiS doszedł do władzy, minister Gliński mówił o promocji Polski i polskiej kultury na świecie poprzez historyczne filmy hollywoodzkie.

Na razie nic z tego nie wyszło, choć wiadomo, że parę filmów dotyczących historii Polski teraz powstaje. Tu, w Polsce, nie w Hollywood.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (11)

 • Bert(2019-03-14 21:00) Zgłoś naruszenie 475

  Sienkiewicz, ustami bohaterów trylogii zapytałby może "Co za kur tak górnie pieje.." Jest coś obrzydliwego w ludziach z tzw. elit, których z Polską nie wiąże żadna głębsza więź,(kto zna trochę historię, ten wie o czym mówię) a którzy stawiają się na pozycjach moralnych autorytetów i przewodników. Ten fałszywy ton jest w najwyższym stopniu drażniący. Wręcz ma się wrażenie fizycznej bliskości plugastwa.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Dr.Tux(2019-03-15 09:57) Zgłoś naruszenie 274

  Pani Holland albo jest Pani strasznie głupia albo Pani głupią udaje. Przecież chodzi tylko i wyłącznie o słynne "żeby było tak jak było" które się Pani wypsnęło Jest to po prostu DOSKONAŁE PODSUMOWANIE ASPIRACJI CAŁEGO PANI ŚRODOWISKA. I tego o co NAPRAWDĘ wam chodzi -jak świetnie wynika z Pani wypowiedzi- jesteście po prostu tylko i wyłącznie SIŁAMI STATUS QUO które "obsługują” POSTKOLONIALNY STATUS POLSKI i chodzi wam wyłącznie o to by TAK POZOSTAŁO o nic więcej! O żadną tam "praworządność" ( cokolwiek by to miało znaczyć) itp. Tyle przynajmniej można wywnioskować z Pani wypowiedzi!

  Odpowiedz
 • sdsd(2019-03-15 06:31) Zgłoś naruszenie 244

  Wmawianie bredni o złej pozycji Polski. Holland - nie jest dla mnie ŻADNYM autorytetem.

  Odpowiedz
 • Polak(2019-03-15 06:40) Zgłoś naruszenie 232

  Ruskie dziadostwo

  Odpowiedz
 • Edyward(2019-03-14 22:37) Zgłoś naruszenie 235

  Troche przypomina straszenie jak Jaruzelski za komuny. Ruskie by wkroczyli tak by było

  Odpowiedz
 • czytelnik(2019-03-15 10:38) Zgłoś naruszenie 195

  obsesję to raczej ma ta pani, niby nie jest politykiem ale od polityki się nie odcina

  Odpowiedz
 • RP(2019-03-15 22:43) Zgłoś naruszenie 133

  Żałosna kobieta.

  Odpowiedz
 • pytanie(2019-03-16 15:31) Zgłoś naruszenie 102

  Kiedy ta baba odczepi się od Polski ?

  Odpowiedz
 • ejże(2019-03-16 15:41) Zgłoś naruszenie 92

  Ta baba sądzi , że reprezentuje cały świat... co za mniemanie o sobie... ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie