statystyki

Nielegalni imigranci oszukują fiskusa i żyją kosztem obywateli USA? Dane urzędu skarbowego mówią coś przeciwnego

autor: Radosław Korzycki13.03.2019, 07:23; Aktualizacja: 13.03.2019, 08:27
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Donald Trump, wprowadzając 15 lutego stan wyjątkowy, by wybudować mur na południowej granicy Stanów Zjednoczonych bez zgody Kongresu, tłumaczył się, że nie ma innego wyjścia, bo sytuacja jest niebezpieczna i trzeba pilnie działać. Dodał, że inwazja migrantów bez ważnych dokumentów zagraża jakości życia i bezpośrednio samemu życiu amerykańskich obywateli. Dopytywany przez dziennikarzy, w jaki sposób – prezydent stwierdził, że przybysze nie płacą podatków i koszty ich pobytu ponoszą Amerykanie. A sumy te idą w miliardy dolarów miesięcznie.

Gdy akredytowany przy Białym Domu reporter Brian Karem poprosił o sprecyzowanie i podanie, skąd ma te dane, głowa państwa odparła, iż ma je z wielu źródeł i wszystko łączy w wielki obraz, z którego wynika, że imigranci masowo oszukują fiskusa.

Prezydent nie mówi jednak prawdy. Okazuje się, że przebywający nielegalnie w Stanach Zjednoczonych przybysze płacą podatki pośrednie oraz na poziomie federalnym i stanowym. Wszystko sprowadza się do tego, że przez dziesiątki lat rząd na ich obecność przymykał oko, co więcej, tolerował ją i z niej korzystał. Ukształtowała się szara strefa, z jakiej obie strony były zadowolone, aż do objęcia władzy przez Donalda Trumpa.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • niedouczony(2019-05-20 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    Nielegalny pobyt na terytorium USA ma miejsce w szczególności w sytuacji gdy cudzoziemiec nie posiada ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu. Czy przebywający nielegalnie w USA przybysze płacą podatki ? Jak to się ma do przepisów imigracji nielegalnej ? Czy USA może obciążyć Polskę za nielegalny pobyt obywateli, których wizy utraciły ważność?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie