statystyki

Nielegalni imigranci oszukują fiskusa i żyją kosztem obywateli USA? Dane urzędu skarbowego mówią coś przeciwnego

autor: Radosław Korzycki13.03.2019, 07:23; Aktualizacja: 13.03.2019, 08:27
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

Donald Trump, wprowadzając 15 lutego stan wyjątkowy, by wybudować mur na południowej granicy Stanów Zjednoczonych bez zgody Kongresu, tłumaczył się, że nie ma innego wyjścia, bo sytuacja jest niebezpieczna i trzeba pilnie działać. Dodał, że inwazja migrantów bez ważnych dokumentów zagraża jakości życia i bezpośrednio samemu życiu amerykańskich obywateli. Dopytywany przez dziennikarzy, w jaki sposób – prezydent stwierdził, że przybysze nie płacą podatków i koszty ich pobytu ponoszą Amerykanie. A sumy te idą w miliardy dolarów miesięcznie.

Gdy akredytowany przy Białym Domu reporter Brian Karem poprosił o sprecyzowanie i podanie, skąd ma te dane, głowa państwa odparła, iż ma je z wielu źródeł i wszystko łączy w wielki obraz, z którego wynika, że imigranci masowo oszukują fiskusa.

Prezydent nie mówi jednak prawdy. Okazuje się, że przebywający nielegalnie w Stanach Zjednoczonych przybysze płacą podatki pośrednie oraz na poziomie federalnym i stanowym. Wszystko sprowadza się do tego, że przez dziesiątki lat rząd na ich obecność przymykał oko, co więcej, tolerował ją i z niej korzystał. Ukształtowała się szara strefa, z jakiej obie strony były zadowolone, aż do objęcia władzy przez Donalda Trumpa.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • niedouczony(2019-05-20 21:57) Zgłoś naruszenie 10

    Nielegalny pobyt na terytorium USA ma miejsce w szczególności w sytuacji gdy cudzoziemiec nie posiada ważnej wizy lub innego ważnego dokumentu. Czy przebywający nielegalnie w USA przybysze płacą podatki ? Jak to się ma do przepisów imigracji nielegalnej ? Czy USA może obciążyć Polskę za nielegalny pobyt obywateli, których wizy utraciły ważność?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie