Nowela, przygotowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, została upubliczniona przez Rządowe Centrum Legislacji. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który będzie zabezpieczał pieniądze wpłacone na budowane mieszkania.

UOKiK chciałby, by nowelizacja ustawy weszła w życie z początkiem 2020 roku.

Jak przypomniała PAP Agnieszka Orlińska z biura prasowego UOKiK, dla rachunku tzw. zamkniętego składki mają wynosić do 1 proc. wartości mieszkania, a dla rachunku otwartego do 5 proc.

"W rzeczywistości będą to kwoty na poziomie mniejszym niż jeden procent dla obu rachunków" - mówił w połowie stycznia prezes UOKiK Marek Niechciał. "Składka na tym poziomie pozwoli pokryć upadłość jednego dużego i dwóch mniejszych deweloperów w ciągu pięciu lat" - dodawał Niechciał.

Na ten cel potrzebne będzie ok. 135 mln zł rocznie. "Opierając się na tym, co mówią deweloperzy, obecnie na rachunkach powierniczych deweloperzy mogą mieć zgromadzone ok. 40 mld zł. Za te pieniądze zamierzają wybudować ok. 100 tys. mieszkań rocznie. Do 200 tys. w ciągu dwóch lat" - dodawał Niechciał.

"Od każdego rachunku powierniczego chcemy pobrać poniżej 1 proc. Obecnie więcej konsumenci dopłacają w przypadku, gdy zmieniają piętro, na którym kupują mieszkanie". "Składka od jednego rachunku powierniczego, na którym złożono np. 400 tys. zł na budowę domu, wyniesie ok. 1,3 tys. zł. "Będą to pieniądze, które pozwolą Kowalskiemu spokojnie czekać na odbiór budowanego domu czy mieszkania" - mówił szef UOKiK.

"Projekt przewiduje likwidację rachunków powierniczych z gwarancją bankową oraz gwarancją ubezpieczeniową" - podała Agnieszka Orlińska.

Obecnie występują cztery typy rachunków powierniczych: zamknięty, otwarty, otwarty z ubezpieczeniem oraz otwarty z gwarancją bankową. "Ponieważ prawie nikt nie korzysta z rachunku powierniczego z gwarancją bankową czy z ubezpieczeniem, to te - zgodnie z nowelizacją - zostaną zlikwidowane. Zostawiamy rachunek zamknięty oraz otwarty i idąc wzorem banków czy turystyki, tworzymy dla pieniędzy deponowanych na tych rachunkach Deweloperski Fundusz Gwarancyjny" - mówił Niechciał.

Zakłada się, że DFG obejmie w krótkim czasie wszystkie budowane mieszkania. (PAP)

autor: Mariusz Polit