statystyki

Konflikt między Indiami a Pakistanem. Światowi przywódcy wzywają do spokoju i opamiętania

autor: Jakub Kapiszewski28.02.2019, 07:23; Aktualizacja: 28.02.2019, 07:24
A jednak to na terenie tego kraju przez wiele lat ukrywał się Osama bin Laden, lider odpowiedzialnej za zamachy z 11 września Al-Ka’idy, i tam też został zabity przez amerykańskie siły specjalne.

A jednak to na terenie tego kraju przez wiele lat ukrywał się Osama bin Laden, lider odpowiedzialnej za zamachy z 11 września Al-Ka’idy, i tam też został zabity przez amerykańskie siły specjalne.źródło: DGP

Konflikt między Indiami a Pakistanem od lat nie był tak ostry. I może wymknąć się spod kontroli, jeśli obie strony szybko nie spuszczą z tonu.

Napięcie między Nowym Delhi a Islamabadem narastało od połowy lutego, kiedy w Kaszmirze – podzielonej między oba kraje, spornej do dziś prowincji leżącej na północy – doszło do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 40 indyjskich funkcjonariuszy. Premier Narendra Modi, którego za dwa miesiące czeka ciężka walka o utrzymanie władzy, obiecał wówczas, że nie pozostawi aktu terrorystycznego bez odpowiedzi.

Słowa dotrzymał we wtorek, kiedy indyjskie lotnictwo dokonało nalotu na obóz treningowy islamistycznej organizacji Dżaisz-e-Mohammed (Armia Mahometa) odpowiedzialnej za atak. Lotnicy z zielenią, bielą i pomarańczem na skrzydłach zapuścili się nad terytorium Pakistanu znacznie głębiej niż kontestowany Kaszmir; obóz miał znajdować się w górzystej prowincji Chajber Pasztunchwa. Niejako w odpowiedzi Pakistańczycy zestrzelili wczoraj indyjski myśliwiec i przetrzymują jego pilota.

Do eskalacji być może by nie doszło, gdyby nie to, że Nowe Delhi od dawna oskarża Islamabad o to, że potajemnie wspiera dżihadystów z Dżaisz-e-Mohammed. Głównym postulatem organizacji jest przyłączenie całości Kaszmiru do Pakistanu. Mówi się, że za stworzeniem organizacji stoi pakistański wywiad ISI (na pewno ma w niej wpływy).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie