Europa się zbrojeniowo integruje, a Polska stoi w rozkroku

autor: Maciej Miłosz25.02.2019, 08:45; Aktualizacja: 25.02.2019, 08:45
13 mld euro – taką kwotą ma dysponować Europejski Fundusz Obronny (EDF) w latach 2021–2027 – wynika ze wstępnych ustaleń przedstawicieli unijnych instytucji ogłoszonych w zeszłym tygodniu. Projekt musi zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Środki mają być przeznaczone na badania i rozwój uzbrojenia.

13 mld euro – taką kwotą ma dysponować Europejski Fundusz Obronny (EDF) w latach 2021–2027 – wynika ze wstępnych ustaleń przedstawicieli unijnych instytucji ogłoszonych w zeszłym tygodniu. Projekt musi zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Środki mają być przeznaczone na badania i rozwój uzbrojenia.źródło: ShutterStock

Właśnie zatwierdzono 13 mld euro na Europejski Fundusz Obronny, trwają też rozmowy w sprawie współpracy zbrojeniowej Francji i Niemiec. Polska dotychczas stawiała na USA.

13 mld euro – taką kwotą ma dysponować Europejski Fundusz Obronny (EDF) w latach 2021–2027 – wynika ze wstępnych ustaleń przedstawicieli unijnych instytucji ogłoszonych w zeszłym tygodniu. Projekt musi zatwierdzić m.in. Parlament Europejski. Środki mają być przeznaczone na badania i rozwój uzbrojenia.

Jak informuje Komisja Europejska, „do zainicjowania współpracy potrzebne są trzy jednostki badawcze (niezależne od siebie) z dwóch, trzech krajów Unii Europejskiej, co pozwala na stworzenie konsorcjum. Co najmniej dwa państwa konsorcjum muszą zobowiązać się do kupna prototypu będącego efektem współpracy. W ramach współfinansowania KE bierze na siebie część ryzyka inwestycyjnego”. Także w ubiegłym tygodniu „Der Spiegel” ujawnił, że Niemcy są gotowe zmienić politykę eksportową w sprawie uzbrojenia, by wzmocnić współpracę w tej materii z Francją.

Dotychczas Paryż podchodził do sprawy mniej restrykcyjnie, a niemieckie zapowiedzi o potencjalnych ograniczeniach sprzedaży już wzbudziły problemy przy rozmowach o francusko-niemieckim samolocie bojowym przyszłości. To przykład szerszego trendu. „Projektowane unijne fundusze wspierające prace badawczo-rozwojowe w sektorze obronnym wiążą się z pogłębieniem wewnątrzunijnej współpracy przemysłowej” – można przeczytać w najnowszym raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. „W nadchodzącej dekadzie europejskim firmom działającym samodzielnie będzie coraz trudniej konkurować z konsolidującymi się koncernami amerykańskimi, firmami rosyjskimi, chińskimi i koreańskimi, które mogą liczyć na dotacje z krajowych budżetów i zamówienia od swoich rządów” – dodają autorzy. A nasz przemysł zbrojeniowy, czyli w dużej mierze Polska Grupa Zbrojeniowa, w ostatnich latach zdecydowanie bardziej współpracuje z przemysłem z Ameryki niż z Europy.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • europejskie hawaje(2019-02-25 11:59) Zgłoś naruszenie 10

  Polska dotychczas stawiała na USA...... Raczej USA postawiły na swoją kolonię w Europie. Polska ma tyle do powiedzenia co wigilijny karp.

  Odpowiedz
 • iGOR(2019-02-25 10:33) Zgłoś naruszenie 11

  likwidujac i wyprzedajac za paciorki PZLe uzalezniajac armie Poska od zagranicznych firm bez ktorych dostaw Poslak armia moze dzialac pare dni.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-02-25 09:26) Zgłoś naruszenie 20

  .... " Polska dotychczas stawiała na USA......" i tu następuje pytanie. Czemu i w czyim interesie........ 😁

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie