statystyki

Demokraci szykują się do wyborów. Lewica będzie musiała znaleźć polityka, który stawi czoło Trumpowi

autor: Radosław Korzycki21.02.2019, 07:12; Aktualizacja: 21.02.2019, 07:42
W gąszczu pretendentów lewica będzie musiała znaleźć polityka, który stawi czoło Donaldowi Trumpowi.

W gąszczu pretendentów lewica będzie musiała znaleźć polityka, który stawi czoło Donaldowi Trumpowi.źródło: ShutterStock

W gąszczu pretendentów lewica będzie musiała znaleźć polityka, który stawi czoło Donaldowi Trumpowi. Elektorat Partii Demokratycznej dzieli się na pięć grup. Pretendent do zwycięstwa w prawyborach, które dadzą mu przepustkę do startu na prezydenta w 2020 r., będzie musiał zbudować koalicję większości z nich.

Pierwsza frakcja to ludzie lojalni wobec partyjnego establishmenu. Stanowią jakieś 30 proc. elektoratu. Są względnie konserwatywni. Najważniejsze jest dla nich logo stronnictwa, a treść wyborczej platformy to sprawa drugorzędna. Chcą przede wszystkim kontynuacji. O ile wobec mocno probiznesowej polityki Trumpa optują za zmianami w prawie podatkowym i regulacjami rynku kapitałowego, o tyle są jednak dalej kapitalistami, wierzą w liberalną tradycję, na jakiej zbudowano Amerykę i nie interesuje ich socjaldemokratyczna rewolucja. Ale mają oczywiście na uwadze to, że reszta będzie chciała wymusić jakieś modyfikacje w programie i są gotowi do kompromisu.

To w większości sieroty po Hillary Clinton. Ich wymarzonym kandydatem jest były wiceprezydent Joe Biden, który cały czas waha się, czy wystartować. Ma 77 lat i obawia się, że jego wiek będzie przez młodszych rywali wytykany jako obciążenie.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie