statystyki

Demokraci szykują się do wyborów. Lewica będzie musiała znaleźć polityka, który stawi czoło Trumpowi

autor: Radosław Korzycki21.02.2019, 07:12; Aktualizacja: 21.02.2019, 07:42
W gąszczu pretendentów lewica będzie musiała znaleźć polityka, który stawi czoło Donaldowi Trumpowi.

W gąszczu pretendentów lewica będzie musiała znaleźć polityka, który stawi czoło Donaldowi Trumpowi.źródło: ShutterStock

W gąszczu pretendentów lewica będzie musiała znaleźć polityka, który stawi czoło Donaldowi Trumpowi. Elektorat Partii Demokratycznej dzieli się na pięć grup. Pretendent do zwycięstwa w prawyborach, które dadzą mu przepustkę do startu na prezydenta w 2020 r., będzie musiał zbudować koalicję większości z nich.

Pierwsza frakcja to ludzie lojalni wobec partyjnego establishmenu. Stanowią jakieś 30 proc. elektoratu. Są względnie konserwatywni. Najważniejsze jest dla nich logo stronnictwa, a treść wyborczej platformy to sprawa drugorzędna. Chcą przede wszystkim kontynuacji. O ile wobec mocno probiznesowej polityki Trumpa optują za zmianami w prawie podatkowym i regulacjami rynku kapitałowego, o tyle są jednak dalej kapitalistami, wierzą w liberalną tradycję, na jakiej zbudowano Amerykę i nie interesuje ich socjaldemokratyczna rewolucja. Ale mają oczywiście na uwadze to, że reszta będzie chciała wymusić jakieś modyfikacje w programie i są gotowi do kompromisu.

To w większości sieroty po Hillary Clinton. Ich wymarzonym kandydatem jest były wiceprezydent Joe Biden, który cały czas waha się, czy wystartować. Ma 77 lat i obawia się, że jego wiek będzie przez młodszych rywali wytykany jako obciążenie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie