Jak MON wspiera zbrojeniówkę USA [OPINIA]

autor: Maciej Miłosz13.02.2019, 07:54; Aktualizacja: 21.02.2019, 10:16
Maciej Miłosz

Maciej Miłoszźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

Mamy to! W środę podpiszemy umowę z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego dywizjonu Himars, a więc broni, która w znaczny sposób zwiększy zdolności bojowe Wojska Polskiego. To będzie 20 wyrzutni razem z amunicją. To nowoczesny sprzęt, który daje gwarancję skuteczności na polu walki – zapowiadał w niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Abstrahując już od tego, że wizytowanie jednostki w warszawskiej Wesołej tylko po to, by brylować, jest nie fair w stosunku do jej żołnierzy (szczególnie w niedzielę), warto się przyjrzeć temu, co faktycznie „mamy” i jakie będą tego konsekwencje.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (13)

  • suwerenny(2019-02-13 11:03) Zgłoś naruszenie 167

    Za to dzieci negocjatorów z polskiej strony mogą w nagrodę liczyć na stypendia na amerykańskich uczelniach. Tak jak się to dzieje w krajach afrykańskich ...

    Odpowiedz
  • Tak to jest(2019-02-13 11:35) Zgłoś naruszenie 138

    .... gdy kupują nie mający zielonego pojęcia o wojsku.

    Odpowiedz
  • Zib(2019-02-13 15:18) Zgłoś naruszenie 1216

    Zastanawiam się jak dobry jest to zakup, że razwietka uruchamia wszelkie kanały agresji wobec decyzji zakupu...musi boleć, że teraz ruscy muszą się czuć poważnie zagrożeni precyzyjną salwą odwetową Nie mogąc jej zwalczyć wymyślają kłamstwa i zarzuty o zły zakup, tylko by nie doszło do zakupu kolejnych baterii a ma byc ich dwa razy więcej Ciekawe kto płaci autorowi za ten paszkwil...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bert(2019-02-13 19:51) Zgłoś naruszenie 87

    czy miłosz jest inteligentny inaczej czy pisze za dieńgi

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Bi Bi(2019-02-13 22:57) Zgłoś naruszenie 72

    Drogo wychodzą te zakupy za Oceanem. W ramach programu Wisła dotychczas kupiliśmy dwie baterie rakietowego systemu OPL średniego zasięgu PATRIOT PAC-3+ za 18,7 mld zł. (uwzględniam cło na produkty, towary USA w UE). Te dwie baterie winniśmy otrzymać najwcześniej w połowie 2023 r., ale niewykluczone, że może być pewne opóźnienie - stoimy w kolejce u producenta. Natomiast II etap programu Wisła, który zakłada kupno kolejnych sześciu baterii PATRIOT z systemem zarządzania walką IBCS jest w fazie negocjacji, niemniej niektórzy analitycy sugerują, iż kupno tych sześciu baterii może Nas kosztować nawet 60 mld zł. Tym samym koszt samego programu Wisła, to bagatela 80 mld zł. Na ile mi wiadomo, to na modernizację Polskich Sił Zbrojnych docelowo mieliśmy przeznaczyć w najbliższych latach 120 mld zł. Czy, ktoś słyszał z Państwa o transferze jakichkolwiek technologii wojskowych, cywilnych w ramach umów offsetowych z USA do Polski? Bo ja nie słyszałem. Mam takie wrażenie, że w ogóle sprawy naszego przemysłu zbrojeniowego mało kogo obchodzą, czyli trwa konserwacja polskiej biedy, zacofania dalej.

    Odpowiedz
  • Jola(2019-02-14 09:48) Zgłoś naruszenie 52

    dla pisich 13 miliardów offsetu za 50 śmigłowców było za mało i zerwali kontrakt , a zero offsetu za rakiety jest sukcesem . Jest to skutek nadmiaru religii w programie szkolnym , kosztem lekcji z przedmiotów ścisłych ( matematyki ) .

    Odpowiedz
  • gorzej jak na kolanach(2019-02-14 09:56) Zgłoś naruszenie 42

    strzelimy sobie trzysta razy i jesteśmy w czarnej .............

    Odpowiedz