Trump na wojnie z big pharma. W USA lawinowo rosną ceny leków

autor: Radosław Korzycki11.02.2019, 07:28; Aktualizacja: 11.02.2019, 07:28
Między 2003 a 2013 r. cena insuliny wzrosła trzykrotnie.

Między 2003 a 2013 r. cena insuliny wzrosła trzykrotnie.źródło: ShutterStock

W USA lawinowo rosną ceny leków. Politycy obydwu partii oraz Biały Dom chcą temu zapobiec. Ale tym samym czeka ich potyczka z lobbystami branży farmaceutycznej.

Zeszłotygodniowe orędzie prezydenta Donalda Trumpa o stanie państwa głównie podzieliło Amerykanów. Ale było w nim kilka tropów, które mogą wkrótce pomóc budować ponadpolityczny konsensus. Jednym z tych najbardziej obiecujących dla milionów Amerykanów jest troska Trumpa o zaporowe koszty medykamentów dla osób z przewlekłymi chorobami. I tu zgadza się on z absolutną większością demokratów.

W styczniu w kilku komisjach obydwu izb Kongresu odbyły się przesłuchania w sprawie polityki prowadzonej przez koncerny farmaceutyczne. Mediom udostępniono stenogramy z przesłuchań świadków. Przed komisją Izby Reprezentantów ds. kontroli rządu i reform zeznawała np. Antroinette Worsham z Cincinnati, której 22-letnia córka zmarła w zeszłym roku z powodu powikłań pocukrzycowych, bo rodziny nie było stać na insulinę. – Cały czas płaczę i błagam was, żebyście coś zrobili z kosztami leków dla obłożnie chorych – powiedziała kobieta. Po śmierci dziecka założyła fundację, której celem jest szerzenie wiedzy na temat cukrzycy oraz zbieranie pieniędzy dla diabetyków niebędących w stanie zapłacić za insulinę.

Z kolei Kathy Sego z Madison w Indianie zeznała przed senacką komisją finansów publicznych, że jej studiujący syn zaczął racjonować sobie porcje specyfiku i ograniczył jego zużycie o jedną czwartą. Jednocześnie przestał normalnie jeść i czterokrotnie ograniczył liczbę posiłków. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetyków cena insuliny zwiększyła się trzykrotnie między 2003 a 2013 r. Jednocześnie inflacja liczona w skali wspomnianej dekady w USA wyniosła niecałe 30 proc. Teraz pudełko z pięcioma porcjami tego sztucznie produkowanego hormonu anabolicznego kosztuje 500 dol.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie