statystyki

CBA w państwowych spółkach: Były szef Lotosu zatrzymany

autor: Justyna Piszczatowska29.01.2019, 08:45; Aktualizacja: 30.01.2019, 08:52
Lotos

Według CBA zatrzymań dokonano w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w Lotosieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: John Guillemin

To kolejne w ostatnich miesiącach działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące byłych władz państwowych spółek.

Razem z Pawłem Olechnowiczem, który kierował Lotosem w latach 2002–2016, zatrzymano byłego prokurenta i dyrektora ds. strategii, poszukiwań i wydobycia w gdańskiej spółce oraz szefową biura obsługi korporacyjnej i komunikacji w Lotosie. Jak podało CBA – akcja objęła również przedsiębiorcę. Chodzi o byłego działacza PO i byłego radnego Gdańska, który w latach 2011–2013 był wiceprezesem, a potem prezesem klubu sportowego Atom Trefl Sopot. Prowadził również własną działalność gospodarczą: usługi komunikacyjne i public relations.

Według CBA zatrzymań dokonano w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w Lotosie. – Nasi funkcjonariusze, prowadząc śledztwo, ustalili, że przedstawiciele Lotosu podpisali fikcyjną umowę na usługi doradcze. Wszystko wskazuje, że umowa faktycznie służyła jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki – mówi Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. Funkcjonariusze biura przeszukali m.in. mieszkania i siedziby działalności gospodarczych zatrzymanych osób. Po zakończeniu tych czynności zatrzymani mieli być przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie mieli usłyszeć zarzuty. CBA określa sprawę jako „rozwojową”.

Olechnowicz jest rekordzistą, jeśli chodzi o sprawowanie funkcji prezesa w spółkach Skarbu Państwa. Gdy kierował Lotosem, mieliśmy sześciu szefów rządu. Odwołany został dopiero po powtórnym dojściu PiS do władzy, w 2016 r. Jak informowały później media, mimo odwołania z funkcji prezesa i powołania na to miejsce Roberta Pietryszyna były szef spółki zachował w niej pracę. Powierzono mu funkcję dyrektora biura, mimo braku dalszego obowiązku świadczenia pracy (menedżer wszedł wówczas w przedemerytalny okres ochronny).


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie