statystyki

CBA w państwowych spółkach: Były szef Lotosu zatrzymany

autor: Justyna Piszczatowska29.01.2019, 08:45; Aktualizacja: 30.01.2019, 08:52
Lotos

Według CBA zatrzymań dokonano w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w Lotosieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: John Guillemin

To kolejne w ostatnich miesiącach działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące byłych władz państwowych spółek.

Razem z Pawłem Olechnowiczem, który kierował Lotosem w latach 2002–2016, zatrzymano byłego prokurenta i dyrektora ds. strategii, poszukiwań i wydobycia w gdańskiej spółce oraz szefową biura obsługi korporacyjnej i komunikacji w Lotosie. Jak podało CBA – akcja objęła również przedsiębiorcę. Chodzi o byłego działacza PO i byłego radnego Gdańska, który w latach 2011–2013 był wiceprezesem, a potem prezesem klubu sportowego Atom Trefl Sopot. Prowadził również własną działalność gospodarczą: usługi komunikacyjne i public relations.

Według CBA zatrzymań dokonano w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w Lotosie. – Nasi funkcjonariusze, prowadząc śledztwo, ustalili, że przedstawiciele Lotosu podpisali fikcyjną umowę na usługi doradcze. Wszystko wskazuje, że umowa faktycznie służyła jedynie wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki – mówi Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. Funkcjonariusze biura przeszukali m.in. mieszkania i siedziby działalności gospodarczych zatrzymanych osób. Po zakończeniu tych czynności zatrzymani mieli być przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie mieli usłyszeć zarzuty. CBA określa sprawę jako „rozwojową”.

Olechnowicz jest rekordzistą, jeśli chodzi o sprawowanie funkcji prezesa w spółkach Skarbu Państwa. Gdy kierował Lotosem, mieliśmy sześciu szefów rządu. Odwołany został dopiero po powtórnym dojściu PiS do władzy, w 2016 r. Jak informowały później media, mimo odwołania z funkcji prezesa i powołania na to miejsce Roberta Pietryszyna były szef spółki zachował w niej pracę. Powierzono mu funkcję dyrektora biura, mimo braku dalszego obowiązku świadczenia pracy (menedżer wszedł wówczas w przedemerytalny okres ochronny).


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie